Powszechnie wiadomo, że najbliższym przyjacielem małego dziecka jest miś. Tą pluszową zabawkę posiada większość maluchów. Dla osób zafascynowanych tą tematyką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała wystawę poświęconą pierwszemu powojennemu czasopismu dla dzieci – „Miś”, którą będzie można oglądać do końca Kwietnia.

Czasopismo „Miś” ujrzało światło dzienne w 1957 r. i wydawano je przez kolejne 53 lata. Był to pierwszy dwutygodnik, a następnie miesięcznik, który docierał do najmłodszych czytelników w czasach powojennych. Zawierał on historyjki o edukacyjnym i zabawnym charakterze. Twórcą oraz redaktorem naczelnym tego magazynu był Czesław Janczarski, a od 1971 r. Barbara Lewandowska.

Na potrzeby czasopisma Czesław Janczarski tworzył opowiadania o Misiu Uszatku, o którego wizerunek graficzny zadbał Zbigniew Rychlicki. Na podstawie tych opowieści powstał film animowany oraz serial, emitowany w telewizji jako wieczorynka.

Wystawę obejrzeć można do 29 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4 w Opolu.

Zapytaliśmy studentów o ich wspomnienia z Misiem Uszatkiem i czy wybraliby się na wystawę czasopisma „Miś”:

Po więcej informacji dotyczących wydarzenia odsyłamy na stronę internetową MBP.

Tymoteusz Drobina

Fot.: MBP