Słynny amerykański zespół wokalny Pentatonix głosach w składzie: Scott Hoying, Mitch Grassi, Kirstin Maldonado, Kevin Olusola i Matt Sallee, wydał 13 listopada 2020 roku album pt. We Need A Little Christmas.

Grupa niejednokrotnie tworzyła muzykę o zabarwieniu religijnym czy świątecznym, które przyniosły jej międzynarodową sławę. Piosenka Hallelujah na platformie YouTube, przekroczyła liczbę 584 milionów odsłon, natomiast Mary, Did You Know?  251 milionów. Drugi utwór został nawet przetłumaczony i wykonany na podobieństwo coveru Pentatonix, przez polskie Studio Accantus, zajmujące się twórczością związaną z musicalami. Pentatonix ma na koncie pięć płyt świątecznych, nie licząc najnowszej, na której znajdziemy kultowe, rozrywkowe, lecz również patetyczne kawałki.

Na krążku We Need A Little Christmas znalazło się 13 piosenek, z czego do trzech nagrano teledysk. Okładka albumu przedstawia wszystkich wokalistów w śnieżnobiałych, szykownych strojach. Huśtają się w złotych bombkach na kształt hula hop. Nie ma tu mowy o kiczu. Kolorystyka i tematyka zachowana jest w doskonałym smaku. Grupa nie odeszła od swojego niepowtarzalnego stylu. Nawet zwyczajne popowe piosenki nabierają w ich acappellowych i beatboxowych coverach niepowtarzalnego klimatu, opartego na inspiracjach jazzem wkraczającym w soul i R&B. Polifonia utworzona przez chór pięciu różnych głosów idealnie sprawdza się w gospelowych utworach, zwłaszcza w muzyce świątecznej. Wśród męskich głosów przebija się śpiew wokalistki Kirstin Maldonado. Wykonywane przez nich covery, mają często lekko zmieniany tekst lub są zdobione dodatkowymi dźwiękami i melodiami.

 Pierwsza piosenka na płycie to 12 Days Of Christmas, wzbogacona o teledysk. Jest to cover tradycyjnej kolędy angielskiej, oryginalnie w tonie melodii ludowej powstałej w ok. 1780 roku. Następną pozycją jest Rudolph The Red-Nosed Reindeer. Autorem tekstu, kompozytorem i wykonawcą był pierwotnie Johnny Marks. Motyw renifera o czerwonym nosie znany jest dobrze w zachodnich krajach z opowieści świątecznej, wielokrotnie adaptowanej jako piosenka, film telewizyjny oraz pełnometrażowy film kinowy. Kolejnym odświeżonym utworem jest My Favourite Things z broadway’owego musicalu The sound of Music, którego premiera miała miejsce w 1959 roku. Oryginalne wykonanie należy do Mary Martin. Druga teledyskowa piosenka, w której stroje wykonawców nawiązują do okładki albumu to Amazing Grace (My Chains Are Gone), zmieniająca nastrój na bardziej poważny. Została napisana ok. 1772 roku i stała się protestancką pieśnią religijną. Na przestrzeni lat została jednym z najpopularniejszych hymnów patriotycznych w Stanach Zjednoczonych. W Kościele katolickim do tej samej melodii śpiewana jest pieśń Nim świt obudzi noc (słowa ks. Zbigniewa Łebki). Pieśń nagrało, bądź wykonywało na koncertach wielu znanych artystów, m.in. Louis Armstrong, Elvis Presley, Aretha Franklin czy nawet Zbigniew Wodecki. Kolejnym utworem z teledyskiem jest jedyna autorska piosenka zespołu w tym albumie, napisana przez Scotta Hoyinga – Thank You. Później następuje powrót do popowo-rozrywkowego klimatu kawałkiem Santa Tell Me. Oryginalne wykonanie z 2014 roku należy do Ariany Grande, która również współtworzyła tekst.

W dalszym ciągu panuje popowy ton. Jingle Bell Pop to luźno oparta kompozycja na utworze Jingle Bells, znanym również pod nazwą One Horse Open Sleigh. W bajkowy świat filmów Disneya wprowadza utwór When You Wish Upon a Star. Główną partię wykonuje tu niski głos męski przepleciony z żeńskim. Pomimo chóru, wersja Pentatonix bardzo zbliżona jest do oryginału – utworu napisanego na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Pinokio z 1940 roku. Piosenkę w oryginale zaśpiewał Cliff Edwards, użyczający w filmie głosu świerszczowi Hipolitowi. Pierwsze wykonanie zostało uhonorowane Nagrodą Akademii Filmowej w kategorii najlepsza piosenka oryginalna. Jest to przede wszystkim najbardziej rozpoznawalny utwór kojarzony z Disneyem, który można usłyszeć w openingu wielu produkcji tej wytwórni. Once Upon A December z filmu Anastazja, został uwspółcześniony przez zespół Pentatonix. Główną partię zaśpiewała Kirstin Maldonado. Nawiązując do jazzu z połowy XX wieku, nagrali Happy Holiday/The Holiday Season. Autorem tekstu i kompozytorem był Irving Berling. Wersja Williamsa wzbiła się na 24 miejsce US Billboard Hot 100 w 2019 roku. White Christmas to cover mający premierę w 2016 roku jako singiel. Stanowi to nowoczesną odmianę klasyki Binga Crosby’ego, gdyż jego głos użyty został na potrzeby wykonania. Wielu innych artystów nagrywało tę piosenkę, w tym między innymi Frank Sinatra, Elvis Presley, Taylor Swift czy Lady Gaga.

W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych coverów, Pentatonix przeplotło nowoczesne elementy z klasyczną wersją. We Need A Little Christmas jest przedostatnią piosenka albumu o tym samym tytule. Oryginał pochodzi z musicalu Jerry’ego Hermana pt. Mame. Po raz pierwszy wykonany został przez Angelę Lansbury w 1966 roku. Klamrę kompozycyjną pełni cover Seasons Of Love z musicalu Rent.

Pentatonix podnosi poziom muzyki świątecznej, która w obecnych czasach często kojarzy się z kiczem tworzonym pod publikę. Ten album na pewno przypadnie do gustu osobom chcącym poczuć magię świąt.

 

Lilianna Chomicz