Opolski Teatr Lalki i Aktora serdecznie zaprasza na spektakl “Niekończąca się historia”, który opowiada o ucieczce w świat fantazji, z dala od bólu.

“Niekończąca się historia” należała do bestsellerowej powieści niemieckiego autora Michaela Ende, która doczekała się sporo zwolenników na całym świecie. Każdy człowiek posiada wiele wspomnień, a szczególnie takich, które pozostaną z nim na długie lata. To samo tyczy się dzieł kultury. Istnieją takie utwory, które po jednym przeczytaniu, obejrzeniu lub wysłuchaniu, na zawsze pozostaną w pamięci. Przynoszą ze sobą tak ogromne emocje, że nawet wspomnienie przenosi nas do miejsca, w którym zetknęliśmy się z nim po raz pierwszy. Spektakl “Niekończąca się historia” niewątpliwe należy do takiego dzieła, które zostanie w naszej pamięci na bardzo długo. Teatralna wersja tego przedstawienia opowiada o 11 – letnim chłopcu, który przypadkowo znajduje w antykwariacie tajemniczą książkę, która jest w stanie przenieść go do świata fantazji i przeżywać z bohaterami przygody zapisane w powieści. “Niekończąca się historia” jest opowieścią o próbie ucieczki w świat nierealny, z dala od cierpienia, a także o budowaniu życia w równoległej przestrzeni, aby wyrzucić i zapomnieć o targających człowieka wspomnieniach.

Zapytaliśmy studentów, o wspomnienia dzieł, które towarzyszą im przez całe życie i dlaczego są dla nich tak ważne:

– Jedno z dzieł, które noszę w sercu już od wielu lat i zapadło mi mocno w pamięć, jest to książka “Odessa i tajemnica Skrybopolis ” autorstwa Petera Van Olmena. Jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ miałam tyle samo lat co główna bohaterka w momencie, kiedy pierwszy raz czytałam tę książkę i tak samo, jak Odessa kochałam pisać wiersze, opowiadania, kochałam książki, mimo że wcześniej ich nie czytałam, ale i tak je bardzo kochałam i myślę, że to właśnie Odessa ukształtowała we mnie taki mały obraz bohaterki, którą przez całe życie chciałam być i którą chciałam się stać. Także dzięki niej zdobyłam pewność siebie, odwagę, a przynajmniej iskrę z tego, która potem zapłonęła prawdziwym ogniem i, mimo że minęło prawie osiem lat, odkąd pierwszy raz czytałam tę książkę to dalej noszę w sercu tę małą dziewczynkę, która była zachwycona przygodami Odessy i która tak samo, jak ona, chciała przeżywać swoje własne przygody – mówi studentka II roku filologii polskiej.

 

– Jeżeli spektakl to dzieło kultury to jednym z takich ważniejszych wydarzeń w moim życiu był spektakl “Kotka na gorącym blaszanym dachu” tutaj grana u nas w teatrze Kochanowskiego. Ten spektakl bardzo mi się podobał, głównie, gdyż pierwszy raz w życiu spotkałam się w takim przedstawieniu z tyloma emocjami. Była tam taka bardzo ekscytująca radość, ale też takie negatywne emocje typu smutek, gniew, lęk, bardzo dużo było krzyku na scenie i naprawdę poruszyło mnie to do głębi i dlatego też myślę, że będę to wspominać do końca życia, jako taki pierwszy mój najlepszy spektakl, na którym byłam – mówi studentka III roku prawa.

 

– Od zawsze pałałem miłością do sztuki, jedną z takich kluczowych postaci według mnie w świecie sztuki obrazu, malunku jest Jan Matejko. Matejko, który namalował obraz “Stańczyk”, ten obraz można powiedzieć, że prześladuje mnie na swój sposób przez całe życie. Na wskroś dostrzegam wielu “Stańczyków” w społeczeństwie przez co, myślę, że jest to obraz bardzo istotny – mówi student III roku prawa.

 

Na spektakl można się wybrać w dniach: 28.11, 29.11, 30.11, bieżącego roku o godzinie 10:00. Bilet normalny to koszt w wysokości 35 zł, a ulgowy 32 zł. Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Victoria Buchta

Fot.: Opolski Teatr Lalki i Aktora