Jakie nowe atrakcje przyszykowało dla swoich odwiedzających Zoo Opole? Kim są nowi mieszkańcy opolskiego ogrodu zoologicznego?

Wielkie koty od zawsze wzbudzają podziw swoją majestatycznością i naturą, dlatego też są dużą atrakcją dla miłośników zwierząt, których na pewno ucieszy fakt, że od 12 kwietnia 2021 roku w opolskim zoo możemy oglądać tygrysa syberyjskiego i pierwsze od 25 lat dwa nowo przybyłe lwy angolskie.

Lwy zostały przywiezione z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, są to dwaj 3,5-letni bracia o imionach Atos i Portos. Lwy angolskie (z łac. Panthera leo bleyenberghi) naturalnie występują w południowo-zachodniej Afryce, niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Zmniejszenie populacji wynika z ingerencji człowieka w środowisko naturalne tych wielkich drapieżników, gdzie na wolności dożywają maksymalnie do 18 lat, natomiast w ogrodach zoologicznych ten wiek wydłuża się aż do 25 lat. Zoo Opole jest członkiem Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP) działającego pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), dzięki któremu możliwe jest zwiększanie populacji nie tylko lwów, ale i wielu innych gatunków, które również możemy oglądać w opolskim zoo. Atos i Portos zdążyli się już oswoić z nowym domem, którym jest świeżo otwarty wybieg.

 

Atos i Portos

 

W sąsiedztwie lwów pojawił się również tygrys syberyjski (z łac. Panthera tigris altaica) o imieniu Diego, który przyjechał do Opola z Zoo w Krakowie. Jest to największy z innych podgatunków tygrysa, który zamieszkuje pasmo górskie Sichote-Aliń oraz dolinę rzeki Amur, czyli południowo-wschodnie krańce Rosji i północno-wschodnie Chin. Jego naturalne środowisko cechuje się klimatem umiarkowanym chłodnym oraz lasami iglastymi lub mieszanymi. Niestety podobnie jak lwy, tygrysy syberyjskie są zagrożone wyginięciem, do którego może doprowadzić niszczenie terytoriów wielkich kotów i kłusownictwo, które wywodzi się z wierzeń na temat potęgi tygrysów. Oprócz skór ozdobnych, z tygrysów wytwarzane są różnego rodzaju specyfiki mające mieć m. in. właściwości lecznicze, których nigdzie nie potwierdzają żadne badania. Międzynarodowe programy ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem zarówno za pośrednictwem ochrony naturalnych środowisk tygrysa, jak i jego planowanej hodowli w ogrodach zoologicznych, pozwoliły na wzrost liczebności populacji z różnych podgatunków na całym świecie.

 

Diego

 

Nowych mieszkańców Zoo Opole można odwiedzać codziennie w godzinach od 9:00 do 15:00, pamiętając o zachowaniu zasad reżimu sanitarnego w czasie pandemii COVID-19. Więcej szczegółów na temat panujących reguł można znaleźć tutaj. Dostępna jest również opcja zakupienia biletów online.

Victoria Bugajska, Anna Kosowska

fot: www.opole.pl
źródło: zoo.opole.pl; wwf.pl