To już koniec kampanii wyborczej na Uniwersytecie Opolskim. W środę (10.04) chwilę po godzinie 13:00 rozstrzygnięte został wybory na rektora naszej uczelni. Zdecydowaną większością głosów zwyciężył je prof. dr hab. Jacek Lipok.

Tuż po ogłoszeniu wyników wyborów nowy rektor ogłosił gronu elektorów, że głównym założeniem jego kadencji, będzie utrzymanie i zwiększenie prestiżu uczelni i jej poszczególnych wydziałów.

W naszej uczelni tkwi ogromny potencjał, co udowodniliśmy w czasie ostatniej ewaluacji. Udowadniamy to na co dzień pracując w ten sposób, że nasze osiągnięcia są coraz szerzej doceniane, że jesteśmy uczelnią coraz bardziej rozpoznawalną, że jesteśmy uniwersytetem europejskim – mówił prof. dr hab. Jacek LipokSłyszymy, że nad nami jest szklany sufit. Nieprawda, nad nami jest tylko niebo i niech ono będzie dla nas punktem odniesienia – dodał.

Swoje nadzieje na rozwój uniwersytetu wyraził też kontrkandydat profesora Lipoka, czyli prof. dr hab. Arkadiusz Nowak.

– Dziękując za głosy, które oddaliście państwo na mnie proszę, byśmy pracowali na program, który przedstawił mój kontrkandydat, tak samo jakbyście pracowali na mój. One są zresztą w większości do siebie podobne. A te różnice, które wykazaliśmy w debacie, nie są aż tak fundamentalne, żeby podział był zbyt głęboki i żeby nie można było współpracować, wręcz przeciwnie. Bądźcie państwo dumni ze swojego wyboru, bądźcie dumnym okrętem pod pełnymi żaglami – mówił.

 

 

Prof. dr hab. Jacek Lipok

 

Prof. dr hab. Jacek Lipok to chemik i biotechnolog, jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu, który ukończył w 1988 roku zdobyciem tytułu zawodowego magistra na kierunku chemia o specjalności agrobiochemia. Stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii i chemii ekologicznej uzyskał w 1995 roku na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Wyniki późniejszych badań nad przemianami ksenobiotyków fosforoorganicznych w ekosystemach, stały się podstawą rozprawy habilitacyjnej i uzyskania w 2011 roku stopnia doktora habilitowanego na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tytuł profesora tytularnego w dyscyplinie nauki chemiczne w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych uzyskał w 2020 roku.

 

 

Małgorzata Gronowicz, Wojtek Mielcarek

Fot.: Zuzanna Madej