Szarpane instrumenty strunowe, orientalne dźwięki, Wschód i Zachód, połączenie kultur. Tego wszystkiego i o wiele więcej, możemy spodziewać się po piątkowym koncercie kompozycji Tan Duna.

Tan Dun jest kompozytorem pochodzenia chińskiego. Czerpie inspiracje z kultury chińskiej oraz kultury zachody, łącząc je. Najpopularniejsze kompozycje Tana są między innymi opera Marco Polo lub symfonię mozaikowa A World Symphony for the Millennium. Muzyka, którą stworzył do filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000 rok) zagwarantowała mu nominacje do Oskara za najlepszą piosenkę oraz za najlepszą muzykę, a także nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej oraz Nagrody Krytyków z Los Angeles, jak również do Złotego Globu.

Filharmonia Opolska zaprasza na koncert wiolonczelowy, którego motywy zaczerpnięte są ze ścieżki dźwiękowej filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok. Koncert odbędzie siępod dyrygenturąAnny Sułkowskiej-Migoń, tegoroczną zwyciężczynię konkursu La Maestra w Paryżu .Wiolonczelistą piątkowego koncertu jest Piotr Czaja – doktorant Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Gwiazdę wieczoru poprzedzi chińska suita baletowa z operetki Kraina uśmiechu Franza Lehár, a zakończy VIII Symfonia G-dur op. 88 Antonina Dvořáka.

Studenci Uniwersytetu Opolskiego opowiedzieli o swoich wrażeniach po obejrzeniu filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok:

 

Koncert odbędzie się 02.12 o godzinie 19.00 w Filharmonii Opolskiej. Bilety, w zależności od miejsca lub ulgi, kosztują od 20 do 45zł. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie FO.

Emilia Pączko

Fot.: Pixabay.com