Niedawno Uniwersytet Opolski rozpoczął nowy rok akademicki uroczystą inauguracją. W auli Wydziału Teologicznego zebrali się studenci, władze uniwersytetu oraz zaproszeni Goście, by wspólnie celebrować to wydarzenie.

Uroczystość odbyła się 5 października o godzinie 11:00. Inauguracja przebiegła z zachowaniem reżimu sanitarnego, a kto nie był w stanie uczestniczyć w wydarzeniu, mógł je śledzić na ekranach swoich komputerów i smartfonów na fanpage Uniwersytetu Opolskiego.

Ceremonię zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego. Po projekcji filmu na temat sukcesów Uniwersytetu Opolskiego w poprzednim roku akademickim Jego Magnificencja Rektor UO prof. Dr hab. Marek Masnyk wygłosił sprawozdanie z działalności Uniwersytetu Opolskiego w roku akademickim 2020/2021. Podkreślił jak ciężki i pełen wyzwań dla naszej uczelni był miniony rok.

Momentem, na który czekali wszyscy goście, ale przede wszystkim zaproszeni adepci naszej Alma Mater, było uroczyste ślubowanie studentów i doktorantów. Do audiencji zwróciła się również przewodnicząca Samorządu Studenckiego Żaneta Niemczyk. Prosiła zebranych, by wykorzystali czas na studiach na samorealizację i zachęcała do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Zebrani goście mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego pt.: Quo vadis demokracjo? Co wiemy o demokracji i czego od demokracji oczekujemy, który wygłosił dr hab. Lech Rubisza prof. UO. Uroczystość urozmaiciło również odtworzenie tradycyjnej, studenckiej pieśni Gaudeamus igitur w wykonaniu chóru akademickiego Dramma per musica.

O planach Uniwersytetu Opolskiego na nowy rok akademicki pod względem naukowym wypowiedział się Jego Magnificencja prof. dr hab. Marek Masnyk. Czy przewiduje tzw. powrót do normalności?

Jak planowana jest praca uczelni w czasach zagrożenia epidemicznego?

Rektor zwrócił się też bezpośrednio do studentów, zachęcając całą społeczność akademicką do zaszczepienia się. Przestrzegał również przed czerpaniem wiedzy z niepewnych, pseudonaukowych źródeł.

Jakie rady ma Rektor dla studentów, którzy nie mogli wziąć udziału w inauguracji?

Nasze radio dołącza się do życzeń Rektora oraz Przewodniczącej SSUO i wszystkim starszym, jak i młodszym studentom życzymy pełnego zdrowia i owocnego w wiedzę roku akademickiego!

Anna Kosowska, Sara Rostkowska

fot.: https://www.facebook.com/UniwersytetOpolski/photos/pcb.4451167454959978/4451155554961168 ,  Sylwester Koral