Zgromadzenia w ramach Narodowego Miesiąca Walki z Rakiem Piersi dobiegły końca. W Opolu zainteresowane panie i ich rodziny przez trzy dni w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego miały możliwość zapoznać się z istotnymi informacjami w profilaktyce i diagnozie zmian nowotworowych piersi. Nasza rozgłośnia była uczestnikiem pierwszego dnia konferencji Różowe Opole.

Na konferencji prasowej: Prezydent Miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski, Prezes Stowarzyszenia Opolskie Kobiety Sukcesu Lilianna Łuczkiewicz, Katarzyna Mazur-Kulesza – Kierownik Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Pani Beata Rydz z Opolskich Amazonek, dr Tomasz Sochańbiński, prof. Tomasz Halski oraz dr. Grzegorz Głąb, oficjalnie otworzyli cykl trzydniowych spotkań edukacyjnych, informując o celach i tematach poruszanych w trakcie przedsięwzięcia.

Prezydent Miasta Opole rozpoczął spotkanie dziękując za zaangażowanie osobom biorącym udział w wydarzeniu, oraz podkreślił, że jest dumny z tego typu inicjatyw i z chęcią je wspiera.

Kampania ma charakter edukacyjny i wynika z chęci wzmocnienia świadomości na temat własnego zdrowia wśród obywatelek Opola.

Badajcie się, bo to jest Wasze życie.– powiedziała przedstawicielka Klubu Amazonka przy Opolskim Centrum Onkologicznym Beata Rydz. To miejsce dla wszystkich kobiet szukających wsparcia w chorobie.

Inicjatorem wydarzenia i pomysłodawcą było stowarzyszenie Opolskie Kobiety Sukcesu, której przedstawicielką była Liliana Łuczkiewicz

Stowarzyszenie powstało na rzecz kobiet przedsiębiorczych i aktywnych. To przyjazne miejsce gdzie kobiety wspierają się prywatnie jak również zawodowo. 

Następnie uczestnicy mogli posłuchać wystąpień prelegentów  lek. med. Tomasza Sochańbińskiego,  dr. Grzegorza Głąba, prof. Tomasza Halskiego, którzy w formie prezentacji przedstawili ciekawostki i informacje związane z nowotworem piersi. W międzyczasie rozdawano różowe apaszki, które miały być przypomnieniem, że październik to miesiąc świadomości raka piersi oraz na znak solidarności z kobietami chorymi.

Centrum onkologii to nie jest tylko miejsce, do którego przychodzimy się leczyć. To nie jest tylko miejsce cierpienia i łez. To jest też miejsce, do którego możemy przyjść i się zbadać i zyskać tę pewność, że jesteśmy zdrowi. – podkreślił dr. Tomasz Sochańbiński.

Poniżej wypowiedź dr. Tomasza Sochańbińskiego dotycząca zachorowalności na raka piersi.

Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie zmiany nowotworowej?

 

W jakim wieku powinno się zacząć badać?

 

Na co powinno się zwrócić uwagę podczas samodzielnego badania?

 

Kobiety w jakim wieku najczęściej cierpią na te przypadłość?

 

Agnieszka Stus, Gabriela Roterman

Fot.: Gabriela Roterman