W Opolu od kilku dni trwa nabór osób jako „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie tych, które mieszkają samotnie lub nie mają możliwości korzystania z pomocy bliskich.
W ramach tego projektu osoby niepełnosprawne będą miały wsparcie swoich osobistych asystentów a usługi asystenckie obejmują m.in. pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, robieniu zakupów czy dotarciu na wizyty lekarskie.
Aby zgłosić udział, należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszeniową oraz zaświadczenie o niepełnosprawności w odpowiednim ośrodku (np. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu przy ul. Armii Krajowej 36 lub Centrum Usług Publicznych, sala obsługi ul. Płk. Witolda Pileckiego 1). Dokumenty można dostarczyć osobiście, pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki ePUAP, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jeśli instytucja to umożliwia. Nabór dokumentów trwa od 18-29 listopada 2024 roku, aby umożliwić szybki start programu w styczniu 2025 roku, po zakończeniu etapów formalnych.
Zapytaliśmy mieszkańców Opola, co sądzą o tym programie:
– Uważam, że asystent osobisty osoby niepełnosprawnej to bardzo fajna inicjatywa, która wspiera samodzielność i niezależność takiej osoby, która pomaga i wspiera w takich codziennych wyzwaniach życiowych jak robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, przemieszczaniu się z punktu A do punktu B ale również pomaga w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym, kulturalnym jak i również pomaga realizować cele życiowe, pasje. Jest to też takie fajne wsparcie mentalne, które na pewno jest potrzebne osobie niepełnosprawnej.
– Uważam, że asystent osoby z niepełnosprawnością to bardzo dobry program, bardzo pozytywny, który pomoże aktywizować takie osoby. Osoba z niepełnosprawnością może ubiegać się o takiego asystenta i dzięki temu nie będzie zamknięta w czterech ścianach, wyjdzie do ludzi, wyjdzie do sklepu, gdziekolwiek, będzie uczestniczyć w życiu społecznym, w życiu kulturalnym. Pomoże to tym osobom nabrać poczucia własnej wartości. Ja widzę same plusy.
– Ten program to bardzo wartościowa inicjatywa, która w jakiś sposób będzie wspierać integrację społeczną i niezależność osób z niepełnosprawnościami. Na pewno dzięki temu to życie codzienne, jakieś takie wyzwania typu sprawy urzędowe, staną się łatwiejsze no i jakoś może to też wpłynąć na integrację, na to włączenie tych osób w to życie zawodowe i społeczne jeszcze bardziej.
– Uważam, że osobisty asystent osoby z niepełnosprawnością to funkcja, która niewątpliwie bardzo się przydaje w codziennym życiu. Widać to doskonale na przykładzie filmu „Nietykalni”, gdzie jeden z aktorów opiekuje się osobą na wózku. Widać w tym filmie również jak bardzo zacieśniają się więzi między tą dwójką. Aktor poruszając się na wózku, jest traktowany niczym zdrowa osoba, dzięki czemu może poczuć się silniejszy i zapomnieć na chwilę o własnych słabościach.
Więcej informacji oraz wzory wniosków znajdziecie TUTAJ
Olivia Turek
Fot.: Pixabay