Pozornie wszyscy pamiętamy o faktach z pierwszej wojny światowej, w końcu uczyliśmy się o nich w szkole, a jednak wczorajsze wydarzenie udowodniło nam, że to jedynie wierzchołek góry lodowej.

14 maja w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu odbyło się 21 spotkanie z cyklu Salon Opolskiej Nauki, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Opola. Tematem był „Polski akcent w American Expeditionary Forces. “Historie prawdziwe, fascynujące i prawie zapomniane”. Gościem salonu była prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, która wraz z prof. Danutą Piątkowską napisała książkę o tym samym tytule, co temat spotkania. Koordynatorem i prowadzącym był Tadeusz Jacek Rogoża.

 

Wydarzenie odbyło się o 16:30, wziąć w nim udział mogli wszyscy chętni, a tych nie brakowało. Na sali można było zauważyć osoby w wieku średnim, starsze, ale i studentów, którzy stanowili najliczniejsze grono.

 

Mimo różnicy pokoleń wszyscy byli zaciekawieni tematem roli Polaków w Amerykańskiej Armii, przyjaźni między naszymi krajami, statystykami, czy przywołaniem znanych wszystkim nazwisk, chociażby Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera oraz jego Błękitnej Armii, Józefa Piłsudskiego i jego Legionów, czy gen. Pershinga. Trzeba przyznać, że poruszane były trudne tematy, jak chociażby szacowana liczba poległych Polaków, pojawienie się hiszpanki, historie o bezwzględności wroga wobec żołnierzy.

 

Pozytywniejszym aspektem były upamiętnienie poległych Polaków na tablicach pamiątkowych, a nawet pomnikach czy historia rodzeństwa Gdak, które od 10 lat co roku odwiedza za granicą grób poległego Franciszka, brata ich pradziadka.

 

Krótko o najważniejszych informacjach opowiedziała nam gościni, czyli prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak:

 

 

Jeszcze kilka słów przedmówczyni dotyczyły samego cyklu spotkań Salonu Opolskiej Nauki oraz podziękowań dla organizatorów:

 

 

Wydarzenie to było zdecydowanie warte obecności. Jeśli nie znaleźliście na nie czasu, to nic straconego. Już 11 czerwca o godzinie 16:30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu. Tym razem dr hab. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka poruszy temat promieniowania jonizującego, również w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu . Serdecznie zapraszamy.

 

Paulina Ceglarz

Fot. Paulina Ceglarz