Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego powraca ze spektaklem pt. „Instrukcja dla pań sprzątających”. Dzieło reżyserki – Olgi Ciężkowskiej, a także Martyny Wawrzyniak, odpowiedzialnej za adaptację oraz dramaturgię, umili odbiorcom pierwsze dni przedświątecznego weekendu. 

Instrukcja dla pań sprzątających to pierwsza polska adaptacja zbioru opowiadań Lucii Berlin. Pokazuje ona widzowi portrety kobiet tworzone przez tę amerykańską pisarkę, problemy z jakimi się zmagają, a zarazem wyzwania stojące przed nimi. Berlin opiera swoje opowiadania na własnych, trudnych doświadczeniach, które czasem miesza również z fikcją literacką. Przedstawiane wydarzenia charakteryzuje emanująca kobieca energia oraz emocje, a także obserwacje poświęcone osobom na stanowiskach zazwyczaj pomijanych bądź spychanych na dalszy plan w wielkiej literaturze.

Więcej o Lucii Berlin, a zarazem o spektaklu i jego twórcach opowiedziała Pani Beata Kowalczyk – specjalistka ds. PR-u i komunikacji z Teatru Kochanowskiego:

Lucia Berlin prywatnie przemierzyła właściwie całą Amerykę, zmieniała pracę, była sprzątaczką, pielęgniarką czy nauczycielką. Miała różne doświadczenia związane z budowaniem relacji, rozwodziła się, wychodziła ponownie za mąż, wychowywała dzieci, zmagała się z uzależnieniem, więc naprawdę doświadczyła wielu blasków i cieni życia. Jej opowiadania iskrzą się licznymi emocjami, które w niej buzowały, dlatego warto zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje w spektaklu.

 

– Młoda realizatorka, Teoniki Rożynek, stworzyła do spektaklu delikatną muzykę, która wprowadza w jego nastrój. Scenografią oraz kostiumami zajęła się Dorota Nawrot, natomiast wideo zrealizował Michał Dobrucki. Ta grupa twórców ma naprawdę bardzo świeże spojrzenie na teatr, wykorzystuje w 100% swoje możliwości i talenty, co składa się m.in. na barwność scenografii czy kostiumów w sztuce, doskonałą realizację wideo, fantastyczne wyreżyserowanie oraz kwestię adaptacyjną i dramaturgiczną – podkreśla specjalistka. 

 

Kto – według Pani Beaty – szczególnie odnajdzie się na widowni podczas tej inscenizacji?

– Ktoś, kto lubi dużo bodźców, chłonięcie kolorowych obrazów ze sceny, dynamiczną akcję oraz całość zamykającą się w interesującą opowieść, na pewno bardzo dobrze odbierze ten spektakl. 

 

Instrukcję dla pań sprzątających można zobaczyć już 20.12 i 21.12 o godz. 19:00 na deskach Teatru Kochanowskiego, po raz ostatni w tym roku kalendarzowym. Jednak – jak wspomniała Pani Kowalczyk – to prawdopodobnie jeszcze nie ostatnia szansa na zetknięcie się z tą sztuką teatralną w czasie trwającego sezonu. 

Pełen repertuar oferowany przez teatr znajdziesz TUTAJ.

Marta Musioł 

Fot.: Teatr Opole/Edgar de Poray