Spektakl [ˈdʑadɨ] w reżyserii Pawła Passiniego, wystawiany w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, pozwala nam na nowo przemyśleć sens dramatu Adama Mickiewicza.
Widz już wchodząc na salę zostaje wciągnięty w mroczną, tajemniczą scenerię. Aktorzy wyłapują wchodzących i mniej lub bardziej stanowczo zaprowadzają ich na miejsce, czasem rozdzielając znajomych, co od samego początku buduje napięcie.
Akcja toczy się zarówno na scenie jak i wśród widzów, co łamie barierę między widzami a aktorami. Dzięki temu widz bez trudu może zanurzyć się w spektaklu.
Sama sceneria także daje do myślenia – gdzie nie spojrzeć nasz wzrok trafia na lalki. Są one rozmieszczone dosłownie wszędzie: leżą na podłodze, wiszą na ścianach i słupach, siedzą między widzami.
Reżyser wykorzystał wszystkie części dzieła Mickiewicza.
Na scenie pojawiają się ludzie i ich widma, które nawzajem się uzupełniają. W centrum scenicznego świata znajduje się Gustaw-Konrad, grany przez wybitnego artystę Bogusława Kierca.
Warto również wspomnieć o muzyce, która doskonale komponuje z akcją i staje się jej nierozłączną częścią. Wprowadza ona w dramatyczny nastrój.
Wszyscy rządni głębokich przeżyć wewnętrznych i chętni doznania mistrzowskiej gry aktorskiej, mają do tego okazję 26 listopada o godzienie 11:00 oraz 28 listopada o godzinie 19:00 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.
Magdalena Trzcielińska, foto. teatrlalki.opole.pl