W przededniu pierwszego dnia wiosny oraz zbliżającej się Wielkanocy, namiot Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu zamienił się w barwną oazę tradycji. To miejsce stało się areną wielobarwnych warsztatów, prezentacji oraz zabaw dla mieszkańców Opola i nie tylko.

Wiosna weszła w pełni, a wraz z nią nadszedł czas na radosne świętowanie i odkrywanie tradycji. Wszystko zaczęło się w dniu 20 marca 2024 roku o godzinie 17:00, kiedy to namiot Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 20 przyjął pierwszych gości. Organizatorzy, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Opolski Oddział Wojewódzki, przygotowali bogaty program, który miał na celu promowanie kultury oraz wymianę doświadczeń między Polską a Ukrainą.

Spotkanie to przywitało tę porę roku w wyjątkowy sposób. Jedną z głównych atrakcji były warsztaty kroszonkarskie, prowadzone pod okiem Małgorzaty Mateji, opolskiej twórczyni ludowej i kroszonkarki. Uczestnicy mieli okazję poznać tajniki tej tradycyjnej sztuki oraz wykonać własne wyroby, niosące ze sobą nie tylko piękno, ale i historię. Równie popularne okazały się warsztaty tworzenia wiosennych i wielkanocnych ozdób, prowadzone przez ukraińskie artystki, które przyciągnęły uwagę miłośników rękodzieła z obu stron granicy.

Nie zabrakło również prezentacji dotyczących świąt Wielkanocnych w Polsce i na Ukrainie, które przybliżyły bogactwo tradycji i zwyczajów związanych z tym wyjątkowym okresem. Dla najmłodszych uczestników przewidziano specjalne zabawy i animacje, które sprawiły, że spotkanie stało się niezapomnianą przygodą dla całych rodzin.

Kulminacyjnym punktem spotkania był słodki poczęstunek, podczas którego wszyscy mogli skosztować tradycyjnych wielkanocnych smakołyków przygotowanych przez uczestników wydarzenia.

Wstęp na to wyjątkowe wydarzenie był wolny, a jego organizacja została wsparta finansowo przez Samorząd Województwa Opolskiego oraz została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.

Na temat spotkania wypowiedziała się Prezeska Stowarzyszenia, Daria Ogon:

Konkretniej na temat warsztatów:

Spotkanie w ramach projektu (O)polsko-ukraiński dialog tradycji, nie tylko przyniosło radość i zabawę, ale również stanowiło doskonałą okazję do budowania mostów między narodami poprzez kulturę i tradycję.

Fot.: Julia Machowska

Julia Machowska