Jeżeli czujesz, że u Ciebie bądź u osób w twoim otoczeniu pojawił się jakiś kryzys ciężki do zażegnania z którym nie wiesz do kogo się zwrócić to już teraz masz do kogo zgłosić się o pomoc. Samorząd Studencki UO wychodząc naprzeciw potrzebom studentów utworzył nowe stanowisko koordynatorki ds. zdrowia psychicznego, na którą została mianowana Maria Błasiak z którą mieliśmy okazję porozmawiać.
Dlaczego tak ważne jest abyśmy zadbali o siebie i swoje emocje?
W dzisiejszych czasach, wciąż zbyt często bagatelizujemy znaczenie zdrowia psychicznego. Jednak, jak pokazują badania, ignorowanie problemów emocjonalnych i psychicznych może prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego życia prywatnego i zawodowego. Dbając o nasze zdrowie psychiczne, nie tylko poprawiamy naszą jakość życia, ale także zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób psychicznych oraz zwiększamy swoją odporność wobec stresu i trudnych sytuacji życiowych. Zdrowie psychiczne powinno być priorytetem dla każdego z nas, dlatego warto zwracać na nie uwagę i poświęcać czas na jego pielęgnowanie.
Ignorowanie problemów emocjonalnych i psychicznych może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak pogorszenie relacji z innymi ludźmi, trudności w pracy lub szkole, a nawet poważne choroby psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe. Dodatkowo, zaniedbywanie zdrowia psychicznego może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego, ponieważ umysł i ciało są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoją psychikę i szukać pomocy w przypadku jakichkolwiek problemów emocjonalnych lub psychicznych.
Poza różnego rodzaju sytuacje życiowe, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, dając sobie czas i rozwiązując problem to o tyle w niektórych przypadkach możemy stanąć naprzeciw prawdziwego kryzysu. Co możemy przez to rozumieć?
Kryzys emocjonalny to stan, w którym doświadczamy silnych, trudnych do opanowania emocji, które przeważają nad jej zdolnościami radzenia sobie z nimi. Kryzys emocjonalny może mieć różne przyczyny, takie jak utrata pracy, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, choroba, zmiany w życiu prywatnym czy zawodowym, a także trudne doświadczenia z przeszłości, takie jak traumy. W przypadku długotrwałego kryzysu emocjonalnego ważne jest, aby szukać pomocy specjalisty, takiego jak psycholog lub psychiatra, którzy pomogą w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i znalezieniu sposobów na poprawę samopoczucia i jakości życia.
Dla wszystkich osób chcących lepiej poznać czym jest kryzys, jak lepiej sobie z nim radzić oraz jak pomagać osobie w tym stanie, to w czerwcu br. odbędą się warsztaty edukacyjne o tej tematyce.
O szczegółach przedsięwzięcia opowiedziała nam Maria Błasiak.
Maria w ramach swojej działalności zaplanowała również masę innych wydarzeń, w których każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział. W planach między innymi organizacja „Marszu Żółtej Wstążki”, o której także porozmawialiśmy z koordynatorką ds. zdrowia psychicznego.
Gdybyście chcieli skontaktować się z Marią, to niedługo na stronie internetowej SSUO pojawią się dane kontaktowe do nowych członków, także bądźcie w gotowości.
Natalia Kowerek
Fot. Natalia Kowerek