„Pęknięte lustro. Próba portretu Adama Czerniakowa” to tytuł książki, na temat której spotkanie autorskie będzie się w głównej mierze opierać. wydarzenie organizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Wszystko to w kontekście 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o którym więcej jest w samej książce.
Dzieło Patrycji Dołowy, które będzie poruszane na spotkaniu jest skupione na osobie Adama Czerniakowa, który podczas feralnego powstania postanowił popełnić samobójstwo co zostało w późniejszych latach Polski Ludowej wykorzystane w propagandzie. Postać Czerniakowa do dziś jest fałszywie definiowana i postrzegana także przez narracje Izraela.
Ze względu na korzenie autorki, tekst książki przybiera osobistą perspektywę. Dołowy stara sie ukazać postać człowieka rozdartego, kogoś kto nie miał świadomości co go czeka i finalnie postawionego pod ścianą, gdzie nie widział żadnego dobrego wyjścia.
Książka ma na celu ukazać czytelnikom postać tragiczną, której dobre intencje i działania ostatecznie nie doprowadzają do niczego co moglibyśmy nazwać dobre.
O tym, czy studenci lubią czytać książki i jakie konkretnie, zapytaliśmy ich samych. O to co nam odpowiedzieli:
– Tak, bardzo lubię czytać książki. Jest to moja pasja, hobby, na tym spędzam wolne dni i wolny czas. Szczególnie fantastykę, science fiction, lubię też powieści historyczne, no i również zdarzają się romanse – powiedziała Wiktoria.
– Książek przyznam szczerze nie lubię czytać ze względu na to, że jest to jednak pewna forma rozrywki. Nie mówię tutaj o książkach naukowych, tylko takich bardziej fabularnych. Jest to forma rozrywki, która Mnie nie wciąga. Wolę obejrzeć sobie film, albo posłuchać muzyki – tak swoje zdanie wyraził Piotr.
-Tak, bardzo lubię czytać książki. Kryminały, różne thrillery, też takie romantyczne czasami. Lubię tak spędzać czas. To jest taki czas, że tylko ja i książka i się tak odmóżdżam wtedy. Taki relaks totalny – powiedziała Julia.
Spotkanie odbędzie się w 16 kwietnia o godz. 18:00 w sali konferencyjnej MBP przy ulicy Minorytów 4, a spotkanie poprowadzi prof. Marek Białokur. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Jerzy Dorosz
Fot.: MBP Opole