Chyba nie ma lepszego sposobu na zamknięcie ulotnej chwili, niż na kadrach fotografii. To właśnie dzięki nim możemy wspominać oraz poznawać dawno minione dzieje ludzi, miast czy miejsc.

Muzeum Śląska Opolskiego daje nam niezwykłą możliwość przeniesienia się w czasie i poznania dawnego Opola, w tym jego architektury. Wszystko to za sprawą nowej czasowej wystawy „Stanisław Bober. Fotografie”, której wernisaż odbędzie się już 14 listopada o godzinie 18:00.

– Wystawa Stanisław Bober. Fotografie jest pierwszą od ponad 25 lat dużą, przekrojową wystawą poświęconą twórczości Stanisława Bobera,  postaci, która jest bardzo ważna dla historii lokalnej. Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że Stanisław Bober nie był tylko fotografem. On też zajmował się malarstwem, projektowaniem, grafiką. Przez chwilę był nawet scenografem w naszym teatrze, więc te jego zainteresowania były szersze. Natomiast bez wątpienia był przede wszystkim fotografem. Jego fotografie bardzo trudno pomylić z jakimiś innymi. One rzeczywiście tchną taką życzliwością. Stanisław Bober jest bardzo czułym obserwatorem tego, co dzieje się wokół niego. Jego kadry są naprawdę wyjątkowe. – opowiedziała nam kurator wystawy, Bogna Szafraniec.

Czego możemy spodziewać się na wystawie czasowej twórczości mężczyzny?

– Względy architektoniczne naszych wystaw czasowych narzucają nam podział czteroczęściowy. Tak też prowadzimy tę naszą opowieść. W części pierwszej będziemy mieli zdjęcia najwcześniejsze, czyli pierwsze prace Stanisława Bobera z lat trzydziestych. Dokumentuje swoje bliskie otoczenie, to znaczy rodzinę, przyjaciół, miejsca, do których przyjeżdża prywatnie na wakacje. Potem będzie to cykl zdjęć „Lwowskie Krakidały”. Kolejne to dokumentacja podróży już na Ziemię Zachodnią i zdjęcia z Katowic Ligoty. Później Stanisław Bober przyjeżdża do Opola i pokazuje nam poprzez fotografię to, co zastaje w Opolu, czyli zdjęcia zniszczonego miasta. W drugiej części naszej ekspozycji pokazujemy Państwu przede wszystkim zdjęcia, które sam artysta wybrał i pokazywał na wystawach, są to odbitki czy oryginalne fotografie. – Stanisław Bober wybrał Opole na swój dom, z czasem stał się osobą, która odznaczyła swe pietno na kartach historii miasta.

–  Część trzecia w całości została poświęcona naszemu miastu. Będziemy mieli tu zdjęcia Opola, architektury miasta, zmieniające się oblicze będziemy również obserwowali razem ze Stanisławem Boberem. I wreszcie czwarta część to taka część poświęcona biografii Stanisława Bobera, czyli będziemy mieli tu sporo jego zdjęć prywatnych, fotografie rodzinne, ale również zdjęcia z jego wystaw. To również ta część, w której zwracamy Państwa uwagę, że Stanisław Bober nie jest tylko fotografem, pokazujemy tu przykłady obrazów i innych jego projektów, które w tej części się znajdą, jak dokumenty Stanisława Bobera w tych jeszcze teraz pustych gablotach .

Wystawę będzie można oglądać do 25 maja 2025 roku, w godzinach otwarcia Muzeum. Zachęcamy do zapoznania się szerzej z postacią Stanisława Bobera. Przypominamy, że w czwartki wstęp w MŚO jest bezpłatny.

Paulina Ceglarz

Fot.: Paulina Ceglarz