Fundacja DKMS od wielu lat działa w Polsce. Przez ten czas wykształtowane zostało wiele mitów na temat dawstwa szpiku. W jaki sposób stereotyp przenosi się na rzeczywistość? Zapytaliśmy o to mieszkańców Opola.

W dniach od 4 do 10 kwietnia na terenie całego Opola przeprowadzona zostanie akcja Projektu Helpers’ Generation.

Ważnym aspektem są także mity związane z dawstwem. Są to nieprawdziwe, powielane informacje, które w negatywny sposób wpływają na opinię publiczną i zniekształcają obraz całego procesu oddawania komórek macierzystych.

Zapytaliśmy zatem mieszkańców Opola o to czy znają mity związane z dawstwem szpiku kostnego:

Choć najczęstszym mitem jest ten związany z silnym bólem i to, że szpik kostny pobiera się z kręgosłupa, nie jest to prawda.

Na temat realności procesu pobierania komórek macierzystych zapytaliśmy Pawła Cymkiewicza, Studenckiego Lidera Projektu Helpers’ Generation.

Akcja Projektu Helpers’ Generation jest prowadzona już od wielu lat i aktywizuje studentów do szerzenia wiedzy na temat dawstwa szpiku. Jednocześnie to idealna okazja, by podjąć świadomą decyzję w aspekcie zostania Potencjalnym Dawcą Szpiku.

Proces rejestracyjny zajmuje jedynie kilka minut i stanowi możliwość na uratowanie życia naszego bliźniaka genetycznego, dlatego poszukiwanie nowych Potencjalnych Dawców Szpiku jest tak niezwykle ważne.

Oprócz rejestracji podczas Dni Dawców Szpiku, istnieje także możliwość zamówienia bezpłatnie pakietu na stronie Fundacji DKMS.

Więcej o Dniach Dawców Szpiku w Opolu znajdziecie na stronie wydarzenia.

Krzysztof Kilijanek
Fot.: Fundacja DKMS