To kolejna okazja, by odkrywać świat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tym razem Filia nr 7 MBP zaprasza na wydarzenie Gruzja w pigułce – spotkanie z podróżnikiem Jackiem Michalskim, organizowane w ramach cyklu Znajomi z sąsiedztwa.
Gruzja to kraj położony na pograniczu Europy i Azji, znany z licznych zabytków, zachwycających krajobrazów, gościnności mieszkańców oraz najstarszej tradycji winiarskiej na świecie. Z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym.
Gościem spotkania jest Pan Jacek Michalski, który odwiedził blisko 80 krajów na trzech kontynentach: Europie, Azji i Afryce. Każde spotkanie z nim to inspirująca podróż przez najpiękniejsze zakątki świata. Jest członkiem Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich w Krakowie, prowadzi własne biuro turystyczne i jako pilot towarzyszy turystom w wycieczkach. Jedną z jego ulubionych destynacji podróżniczych są wysokie góry, czyli Himalaje. Gruzję odwiedził kilkukrotnie, a już w najbliższy czwartek podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tym krajem.
Jako przedsmak spotkania warto wysłuchać wskazówek dotyczących podróży do Gruzji Pana Jacka Michalskiego:
– Gruzja jest krajem, w który każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Jest to kraj nieduży, bo powierzchnia niecałe 70000 km². Natomiast zróżnicowanie terenu jest niesamowite, bo od ciepłego morza Czarnego, poprzez doliny, gdzie uprawia się wino, do szczytów Kaukazu, które przekraczają 5000 m. W lecie wybrzeże Gruzji jest bardzo przepełnione. Ja byłem raz na przełomie lipca i sierpnia i powiem szczerze, że więcej bym tam nie przyjechał. Poza wysoką temperaturą jest tam bardzo duża wilgotność, także człowiek się czuje mało komfortowo. Natomiast poza tymi miesiącami typowo wakacyjnymi jak najbardziej. Poza tym Gruzja ma niesamowitą ilość zabytków i to zabytków, które pochodzą sprzed Naszej Ery. A najciekawsze to na pewno są monastyry, czyli klasztory położone przeważnie na wzniesieniach, w górach, na stokach gór. Jest to bardzo malowniczo wkomponowane w krajobraz, poza tym można zrobić sobie spływ rzekami – od niedawna ten rodzaj turystyki czy wypoczynku zaczyna się rozwijać. Można popływać nawet w samym Tbilisi na rzece Mtkwari – to jest oryginalna nazwa gruzińska, bo po rosyjsku, my jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia na tą rzekę Kura. Wreszcie można zrobić winny tur po Kachetii. Jest to region we wschodniej Gruzji, który słynie z uprawy winorośli. Gruzini wino uprawiają już od około 8000 lat, znaczy nie Gruzini, ale na tym terenie. Wino produkuje się zarówno systemem takim przemysłowym, czyli w olbrzymich beczkach, jak i systemem tradycyjnym – w kadziach, które są wkopane w ziemię – glinianych olbrzymich kadziach, które mają po kilkaset litrów pojemności. I tam to wino dojrzewa. Gruzję można zwiedzać, najlepiej w małych grupkach 3-4 osoby. Jeżeli jest osoba, która potrafi jeździć samochodem i czuje się dobrze, bo jazda po Gruzji to jest też troszeczkę inna niż u nas, to jest to najlepszy sposób zwiedzania, bo po prostu można się szybko przemieszczać z jednego miejsca na drugie. Natomiast wtedy dojedzie się do takich miejsc, gdzie licząc na komunikację prywatną czy to państwową tracimy zbyt dużo czasu. Lepiej ten czas poświęcić już w miejscu docelowym na wycieczkę, na zobaczenie czegoś ciekawego czy nawet na posiedzenie sobie w pięknych okolicznościach przyrody, przy kawie czy winie.
Wydarzenie odbędzie się w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Rodziewiczówny 13, w dniu 5.12.2024 o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
Alicja Skoczylas
Fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu