Schody nie muszą być metaforą trudności, czasem są realnym utrudnieniem w życiu codziennym. Wiedzą coś o tym osoby z niektórymi rodzajami niepełnosprawności. Co prawda nasz uniwersytet posiada różne udogodnienia, to jednak zawsze znajdzie się coś, żeby ułatwić życie części studentów. W tym celu powstało Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Uniwersytet Opolski daje możliwość pomocy studentom z niepełnosprawnościami (nie tylko w dotyczących kwestii fizycznych). Na uczelni tą kwestią zajmuje się Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Do niektórych działań potrzebne jest wsparcie społeczności uniwersyteckiej. Jedną z nich jest możliwość zostania asystentem osoby z niepełnosprawnością.

Spytaliśmy studentów UO, czy słyszeli o takiej możliwości i co o niej sądzą:

 

 

 

Jednakże to nie jedyna kwestia, w której osoby z niepełnosprawnością mogą się zgłosić do Biura. Można się dowiedzieć się w nim co nieco o indywidualnych zajęciach z języków obcych albo załatwić dostosowane zajęcia z wychowania fizycznego. A także poznać inne kluczowe informacje, o tym jaką pomoc można otrzymać od uniwersytetu.

Aby skorzystać z niej trzeba posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Ze wsparcia mogą skorzystać także osoby przewlekle chore lub niepełnosprawne czasowo, które potrzebują pomocy w swoim uczestnictwie w życiu uniwersyteckim.

Wracając jednak do kwestii zostanie asystentem osoby z niepełnosprawnością. Osoby chętne mogą składać wniosek do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) znajdującego się w domu studenckim Niechcic na ulicy Katowickiej 87b w pokoju nr 11. Dokument a także masę przydatnych informacji można znaleźć na stronie internetowej: BON.  Można również dzwonić pod numer telefonu: 77 452 7028.

Dariusz Kucharek
Fot.: Pixabay