17 grudnia w sali 5.18 na Wydziale Prawa i Administracji odbyła się Świąteczna Debata Wydziału Prawa i Administracji. Została ona zaprezentowana przez Klub Mówców UO w formacie oksfordzkim.
Format oksfordzki jest bardzo popularny w Polsce. Dla osób, które nie wiedzą, jest to sformalizowany format debaty szkolnej i akademickiej, w której naprzeciw siebie stają dwie strony – propozycja i opozycja. Zadaniem pierwszej z nich jest udowodnienie prawdziwości określonej tezy, druga strona musi natomiast obalić dane stanowisko. Charakterystyczne dla debaty oksfordzkiej jest to, że uczestnicy znają wcześniej tezę, aby móc się do niej właściwie przygotować, jednak nie wiedzą, po której ze stron się znajdą.
Tezą debaty było zdanie: “Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy”. W drużynie propozycji składała się z następujących studentów: Patryka Szewczyka, Macieja Babiaka, Mileny Słobodzian i Antonia Półki. Natomiast drużynę opozycji reprezentowali: Oliwia Oracz, Maia Madej, Szymon Pępek i Mateusz Szenawy. Rolę Marszałka objęła mgr Wiktoria Grabalska. Całą debatę oceniało jury w składzie: prof. Ewa Pierzchała, dziekan Wydziału Prawa i Administracji; prof. Piotr Stec i mgr Maciej Kochański.
Podczas debaty padało wiele różnych argumentów zarówno od strony propozycji jak i opozycji, np. wpływ braku pracy w wigilię Bożego Narodzenia na gospodarkę państwa, względy etyczne związane z możliwym przymusem pracy w ten wyjątkowy dzień, kwestia tradycji wigilijnej, czy możliwość wyboru dnia wolnego zamiast odgórnego narzucenia daty dwudziestego czwartego grudnia.
Ostatecznie decyzją publiczności niewielką przewagą wygrała drużyna propozycji, a najlepszym mówcą publiczność wybrała Pana Antoniego Półkę. Jury wybrała zaś jako najlepszego mówcę Panią Oliwię Oracz.
Mieliśmy przyjemność porozmawiać z jednym ze studentów, który słuchał razem z nami debaty, Filipem Szczukiewiczem:
– Odnośnie takiej debaty oksfordzkiej, która została przeprowadzona na naszym Uniwersytecie, uważam, że to był świetny pomysł, dlatego że studentom, którzy uczestniczyli, dawała pewien rodzaj rozwoju, możliwość sprawdzenia się właśnie w tego typu aktywności. Uważam, że jest to przede wszystkim kształtujące, ale również dla studentów i samej widowni mogło być czymś ciekawym, czymś, co poszerza horyzonty, no bo przede wszystkim jest to takie doświadczenie, którego nie mamy na co dzień i uważam, że w ogóle organizacja tego typu eventów jest bardzo rozwijająca i przydatna dla uczelni.
Serdecznie zapraszamy na inne wydarzenia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Katarzyna Hyży
Fot.: facebook.com/WPiAUO