Jedno z najważniejszych wydarzeń na naszej uczelni już za nami. Minęło 29 lat od założenia Uniwersytetu Opolskiego.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 w Auli A i B Uniwersytetu Opolskiego. Oczywiście nie zabrakło pocztu sztandarowego, chóru “Dramma per Musica”, który zaskoczył nas bardzo ciekawym wykonaniem utworu Wiesława Michnikowskiego “Wesołe jest życie staruszka” oraz pojawiły się najwybitniejsze postacie ze świata akademickiego. Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Marek Masnyk, tak jak zdążył nas do tego przyzwyczaić, przywitał gości zgromadzonych na sali, w szczególności prof. Dr hab. Andrzeja Antoszewskiego, który później został odznaczony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.
Następnie została wygłoszona mowa pochwalna przez prof. Dr hab. Krzysztofa Zubę. Płynęło z niej wiele słów uznania w kierunku mianowanego, został omówiony jego wpływ na środowisko akademickie i waga tytułu honoris causa dla naszego Uniwersytetu oraz dyscypliny naukowej jaką jest politologia.
Następnie, zgodnie z tradycją, została odczytana treść dyplomu doktorskiego przez dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji dr. hab. Lecha Rubisza w obecności recenzentów dorobku Doktoranta – prof. dr. hab. Krzysztofa Pałeckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz prof. dr. hab. Tadeusza Wallasa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po odczytaniu treści dyplomu doktorskiego wystąpił sam nagrodzony, prof. Dr hab. Andrzeja Antoszewskiego, w swojej mowie opowiadał o dzisiejszej kondycji demokracji w krajach Europy Wschodniej oraz o percepcji na ustrój jakim jest demokracja.
Po zakończeniu obchodów Święta Uniwersytetu Opolskiego mieliśmy przyjemność porozmawiać z nagrodzonym tytułem honoris causa, Profesorem dr hab. Andrzejem Antoszewskim:
Zapytaliśmy również o znaczenie demokracji w związku z dalej trwającą inwazją za naszą wschodnią granicą:
Rozmawialiśmy również z rektorem naszego Uniwersytetu prof. dr hab. Markiem Masnykiem na temat wartości tytułu honoris causa, przyszłych nominacjach do honorowego doktoratu oraz o nadchodzącym jubileuszu trzydziestolecia naszej uczelni:
Maja Zdziebłko, Henryk Szuliński
fot. Adam Dubiński