Trzy dni wypełnione sławnymi nazwiskami! Trzy dni różnorodnej muzyki! Trzy dni, na które czekało całe gro osób – tak, mowa o tegorocznym Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu!
Impreza rozpoczęła się w ubiegły piątek, gdzie w wypełnionym po brzegi Opolskim Amfiteatrze wyczuć można było wiele pozytywnej energii. To właśnie w piątek Maryla Rodowicz obchodziła swój wielki jubileusz pracy artystycznej, który jakby się mogło wydawać, dla wielu minął jak jeden dzień.
Tytuł imprezy brzmiał ”Wariatka tańczy – 50 lat na scenie” i w pełni oddawał to, co się na niej działo. Wokalistka pokazała się w sześciu różnych kreacjach, zaśpiewała swoje największe przeboje, a na sam koniec zatańczyła żywiołową sambę z Jankiem Klimentem.
Musiałam się szczypać żeby się nie rozpłakać, bo tekst na przykład ”Polskiej Madonny” mnie wzrusza niezmiennie (…) powtarzałam sobie: ”Zima zima… Bez emocji… Nie możesz się rozpłakać!”
– Maryla Rodowicz
Piątkowy program prowadzili Maria Szabłowska i Marcin Kusy, który swoje pierwsze kroki dziennikarskie stawiał nigdzie indziej, jak w radiu studenckim:
”Sprawia mi to ogromną radość kiedy wielotysięczny tłum faluje (…) choć bywają czasem i takie sytuacje które trzeba gasić” – Marcin Kusy
Nic gorszego, kiedy konferansjer & dziennikarz pomyśli, że jego odbiorca, czy publika jest do niego źle nastawiona (…) publiczność oddaje to samo.
– M. Kusy
W tym dniu oprócz polskiej ikony muzycznej, na scenie wystąpili: Marcin Wyrostek, Kozak System, Pectus, Kasia Popowska, Andrzej Lampert, Feel, Doda, Cleo, Blue Cafe, Opole Gospel Choir, Jan Kliment, Damian Ukeje, Mateusz Ziółko, Piotr Cugowski, Tomasz Szczepanik.
Drugą częścią piątkowego programu były Debiuty, gdzie młodzi, polscy artyści mieli okazję pochwalić się swoim autorskim repertuarem. O wyborze najlepszego debiutu decydowało zarówno jury w składzie: Izabela Trojanowska, prezes Radia Opole Piotr Moc, Ryszard Rynkowski, Piotr Cugowski, Marcin Wyrostek, jak i widzowie głosujący poprzez SMS-y i aplikację.
Przez trzy festiwalowe dni czynna była Kawiarenka z Gwiazdami. W sobotę (16.09) na jej scenie przy ratuszu mogliśmy zobaczyć: Krzysztofa Kiljańskiego, Dodę, Izabelę Trojanowską, Feel, Zakopower, Pawła Stasiaka, Marlenę Drozdowską oraz zespół Kombi, a w niedzielę gośćmi byli: zespoły Pectus i Bracia, Anna Wyszkoni, Karolina Skrzyńska, De Mono, Formacja Nieżywych Schabuff i Kasia Cerekwicka.
W sobotę oprócz Opolskiego Festiwalu, warto było odwiedzić jeszcze dwa miejsca. Pierwszym z nich był Dworek Artystyczny słynący z Alei Gwiazd, której pomysłodawcą i założycielem jest widoczny na zdjęciu powyżej Tadeusz Pabisiak.
My mamy taką zasadę, że tylko raz w roku uwieczniamy tutaj największą gwiazdę, szczególnie wyróżnioną w czasie festiwalu. Nie robimy żadnej masówki, tak jak to się dzieje gdzieś indziej.
– Tadeusz Pabisiak
Z Opolską Aleją Gwiazd wiążą się ciekawe historie. Jedna z nich dotyczy skradzionego odcisku dłoni Edyty Górniak.
Już nie od dziś wiadomo, że Radio Sygnały to kuźnia talentów. Pan Pabisiak jest tego kolejnym przykładem.
A pierwsza moja praca zawodowa to było właśnie dziennikarstwo. I myśmy właśnie w Radio Sygnałach, po raz pierwszy uczyli się tego zawodu.
– T. Pabisiak
Drugim miejscem, które było warte uwagi w tym dniu, to Wzgórze Uniwersytetu Opolskiego. Został tam odsłonięty pomnik Wojciecha Młynarskiego, a następnie odbył się koncert Nastroje, nas troje. Na scenie mogliśmy usłyszeć takie głosy jak: Łukasz Szuba, Natalia Gosztyła, Filip Rychcik, Piotr Tłustochowicz, Piotr Jurkowski czy Anna Piechurska. Nad wszystkim czuwał Szymon Wolf – organizator.
Drugi dzień festiwalu to triumf Katarzyny Cerekwickiej. Wokalistka zdobyła w koncercie Premier w sumie aż 3 nagrody! Trzecie wyróżnienie to nagroda ZAiKS za najlepszy tekst, którą otrzymała wspólnie z Romanem Szczepankiem i Anną Dąbrowską za piosenkę „Bez Ciebie”. Nagroda za najlepszą kompozycję powędrowała do Katarzyny Cerekwickiej, Anny Dąbrowskiej i Jakuba Galińskego.
Wieczorem na deskach Opolskiego Amfiteatru stanął twórca i lider satyrycznych kabaretów – Jan Pietrzak.
Dla mnie takim momentem, w którym przestaję się denerwować jest moment paru pierwszych minut. Kontakt z publicznością, pierwsza rozmowa, pierwsze takty piosenki… I się uspakajam, już wtedy spokojnie panuję nad tym żywiołem, zwanym estradą.
– Jan Pietrzak
Bardzo dużo mówi się o frekwencji na wieczornym koncercie, która znacznie zmalała w porównaniu do poprzednich wystąpień. Kadry pokazywane w telewizji dobierane były tak, by nie pokazywać miejsc siedzących. Występ skończył się 30 minut przed planowanym końcem.
Na trzecim – ostatnim dniu Festiwalu, znaleźli się tacy goście jak: Edyta Górniak, Bracia, Anna Wyszkoni, Rafał Brzozowski, Natalia Szroeder, Mateusz Ziółko, Antek Smykiewicz, Monika Lewczuk, Rezerwat, No to co, Jary, Aleksandra Bogucka. Koncert poprowadził Tomasz Kammel.
Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak Edyta Górniak. Wykonała słynny szlagier “Kasztany”, swój wielki przebój “To nie ja byłam Ewą” i hit Czesława Niemena “Dziwny jest ten świat”.
Koncert wieńczący tegoroczny festiwal w Opolu przypomniał największe przeboje polskiej muzyki tanecznej. Od big-beatu i prywatek lat 70-tych, przez elektroniczny pop lat 80-tych, po wszelkie odmiany muzyki dance obecnej w Polsce od lat 90-tych, aż do czasów obecnych. Mimo niesprzyjającej pogody, opolanie świetnie się bawili!
Miejmy nadzieję, że 55. Festiwal Opolskiej Piosenki w Opolu odbędzie się bez zbędnych konfliktów, a Amfiteatr będzie wypełniony podczas każdego koncertu tak jak pierwszego dnia. Warto byłoby również zamówić dobrą pogodę 🙂
Kamila Chrzanowska
Zdj. Kamila Chrzanowska