Sztuka to coś, nad czym warto pochylić się głębiej i nieco dłużej zawiesić na niej oko. Przynieść może to wiele benefitów lub zwyczajnie odprężyć nas po całym dniu, czy nawet tygodniu, ciężkiej pracy. Rodzaj sztuki na jaki się zdecydujemy nie ma znaczenia.

W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej trwa wystawa zatytułowana Salon Wiosenne 2024, która poświęcona jest naszym lokalnym artystom. Jest to przegląd prac konkursowych, zgłoszonych do 3 nagród – Prezydenta Miasta Opola, Marszałka Województwa Opolskiego oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego. Aby zakwalifikować się do konkursu, należało przedstawić swój związek z Opolem oraz wystawić pracę nie starszą niż rok. Spośród 135 nadesłanych prac jury postanowiło wyróżnić aż 77 dzieł! Taki format przeglądu prac artystów opolskich gości w naszym mieście przeszło 60 lat. W roku 1955 powstał w Opolu oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, a już kilka lat później widzowie mogli podziwiać prace prezentowane w ramach pierwszej wystawy nazwanej „Salonem”.

Kilka słów na temat tegorocznego wiosennego przeglądu prac opowie nam Andrzej Sznejweis, kurator wystawy z ramieniu ZPAP-u:

 

Wydarzenie to jest w pełni darmowe. Dzieła artystów wybrane przez jury podziwiać można w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz w Galerii ZPAP do 23 czerwca. Po więcej informacji zapraszamy na stronę GSW.

Wojciech Mielcarek

Fot.: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu