Gomes, Quintela, Fiala, Franz, Ferrara – to nazwiska, które słyszysz po raz pierwszy czy może ich twórczość znasz nie od dziś? Ci wszyscy ludzie są reżyserami czterech filmów, które ukarzą się na ekranie opolskiego kina „Meduza” podczas 15. Edycji kina objazdowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Film – to dziedzina sztuki uwiecznionej w postaci taśmy filmowej, sięga roku 1895, kiedy to odbył się pierwszy publiczny pokaz kinowy przy użyciu kinematografu.

Początki filmu to dość zawiła, lecz na pewno ciekawa historia, która może odpowiedzieć na wiele pytań i odkryć to co dotychczas było ukryte.

Wraz z powstaniem filmu wyszło na jaw, że ludzki wzrok nie jest doskonały i każdy obraz przetwarza z pewnym opóźnieniem. Urządzeniem, które miało na celu „oszukać” wzrok była camera obscura. Nieco później wynaleziono też zoetrop, praksinoskop i fenakistiskop. W 1877 roku Hannibal Goodwin opracował taśmę celuloidową, która pozwoliła na dalszy rozwój techniki filmowej.

Pierwsze prymitywne filmy w 1887 i 1888 roku stworzyli: Louis Le Prince, Max Skladanowsky oraz William Friese-Greene. Równie ważnymi postaciami w historii kinematografii są bracia Auguste i Louis Lumière, którzy opatentowali kinematograf – posłużył on później ich następcom, dopóki do głosu nie doszły lepsze i bardziej nowoczesne wytwory technologii filmowej. Bracia Lumière byli również organizatorami pierwszego publicznego pokazu filmowego.

Ludzie szybko zorientowali się, że film może być wykorzystany również w celach komercyjnych, więc USA, a konkretnie Edison, chwycił za stery i wyprodukował serię tanich, nastawionych na zysk materialny, filmów. Tę złą etykietę komercyjną filmów „zdjął” francuski iluzjonista Georges Méliès swoim filmem „Podróż na księżyc”, wykorzystując w nim kilka ciekawych trików filmowych. Później Stany Zjednoczone wymyśliły nowy gatunek filmu zwany westernem, a w ślad za USA poszło wiele innych, tworząc, coraz to lepsze, gatunki.

Film, po ciężkich początkach, z biegiem lat już tylko ewoluował, a sztuka filmowa udoskonalała się wraz z nowymi produkcjami filmowymi.

Dziś możemy obejrzeć film w trój wymiarze i poczuć się częścią sztuki, lecz czy potrafimy dostrzec głębię i zrozumieć przekaz filmu? Stowarzyszenie Opolskie Lamy wraz z NCPP Opole postanowili nasycić głodnych kinomanów niezłą dawką kina ambitnego. Już od 8.01. do 14.01.2016r. odbędzie się 15. Edycja T-Mobile Nowe Horyzonty. Filmy wyświetlane będą w kinie „Meduza”, które na pewno nie pozwoli swojej widowni wyjść niezadowolonej!

 

 

Marzena Rakowska