Często zdarza się, że mieszkańcy miasta nie mają pojęcia o wielu tajemnicach, które w sobie kryje i choć codziennie przemierzane przez nich ulice wydają się nie mieć w sobie nic odkrywczego, nigdy tak naprawdę nie zastanawiają się dogłębnie nad jego historią.
Opolska Wyspa Pasieka to jedno z tych miejsc, które mieszkańcom miasta jest z pozoru bardzo dobrze znane. W rzeczywistości stoi za nim naprawdę ciekawa historia związana z ludźmi, architekturą, a nawet sztuką. Ową specjalność postanowiła podkreślić Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, tworząc wydarzenie pt. „Festiwal Wyspy Pasieki”, który ma na celu przybliżyć jej dzieje. Przygotowany został cykl różnych spotkań, w tym również plenerowych, poświęconych wielu ważnym i interesującym aspektom. Finałowo ma powstać mapa, która będzie ukazywać miejsca szczególne na Wyspie Pasiece, począwszy od elementów urbanistycznych, a skończywszy na elementach przyrodniczych, których w tym obszarze nie brakuje. Najbliższym terminem, gdy można będzie uczestniczyć w odkrywaniu tej części Opola jest 21 kwietnia, czyli spacer, noszący tytuł „Pasieka Międzywojenna. Architektura i urbanistyka” prowadzony przez dr hab. Monikę Adamską.
Poprzez zorganizowaną sondę, zapytaliśmy studentów z czym kojarzy im się Wyspa Pasieka
„Festiwal Wyspy Pasieki” daje możliwość odkrycia w tym urokliwym miejscu, czegoś niedostrzegalnego gołym okiem, na czym zwykle w codziennym biegu nie mamy okazji się skupić. To szansa na wyzwolenie genius loci, który z pewnością drzemie w tym miejscu. Warto odnaleźć owego ducha, ponieważ zdecydowanie jest to jedna z tych części miasta, w których jest jakiś pierwiastek tajemniczości, a w jej pięknie kryje się coś intrygującego. Następnym razem, gdy postanowicie wybrać się tam na spacer, przekraczając któryś z mostów Pasieki dajcie sobie możliwość zagłębienia się w to miejsce z duszą, zadając pytanie – z czym kojarzy mi się Wyspa Pasieka
Bianka Szwiec
Fot:. Pixabay