HIV, HCV, syfilis (kiła)… większość osób kojarzy te pojęcia – mniej lub bardziej. Jednak czy każdy wie, jak można się nimi zakazić i jak się badać? W tym roku na pomoc studentom w zrozumieniu tego tematu wyruszyli stróże opolskiej medycyny – członkowie opolskiego oddziału stowarzyszenia IFMSA-Poland.

Podczas tegorocznych Piastonaliów na Uniwersytecie Opolskim po raz kolejny odbyła się akcja „Tramwaj zwany pożądaniem”. Więcej o akcji opowiedzieli Bartłomiej Lepczyński – koordynator lokalny IFMSA-Poland oddział Opole do spraw zdrowia i praw reprodukcyjnych w tym HIV i AIDS oraz Aleksandra Kułakowska – koordynatorka lokalna akcji:

 

 

Testy na HIV, HCV i kiłę, które były wykonywane podczas opolskich juwenaliów, to tzw. testy kasetkowe. Cały proces polega na nakłuciu palca, pobraniu kropli wyciekającej z niego krwi i nakropieniu jej na testy kasetkowe. Wynik pojawia się już po 15-20 minutach. Są one bardzo czułe, należy jednak pamiętać, że powinno upłynąć 12 tygodni od potencjalnego zakażenia, aby wynik był wiarygodny. W innym przypadku należy udać się do szpitala, aby pobrać krew z żyły.

 

Czym właściwie jest HIV, HCV i kiła?

HIV to wirus powodujący zespół nabytego niedoboru odporności – AIDS. Można nim się zakazić podczas kontaktów seksualnych, drogą krwionośną np. przyjmując narkotyki dożylnie, podczas piercingu czy tatuowania ciała oraz podczas porodu. Pierwsze objawy mogą pojawić się do 1-8 tygodni po zakażeniu i przypominają te pojawiające się przy grypie.

HCV to wirus zapalenia wątroby typu C powodujący chorobę o tej samej nazwie. Zakażenie następuje tymi samymi drogami, co w przypadku HIV. Choroba może powodować uszkodzenie wątroby.

Kiła (dawniej syphilis) to choroba bakteryjna wywołana przez krętka bladego. Najczęściej zakażenie przenosi się drogą kontaktów seksualnych, ale jest też możliwe podczas ciąży z matki na dziecko lub przez krew podczas transfuzji. Pierwszym objawem może być owrzodzenie w okolicy wniknięcia bakterii. W późniejszym okresie choroba rozszerza się na wiele układów: w tym sercowo-naczyniowy oraz nerwowy powodując wiele niebezpiecznych objawów.

Piastonalia były świetną okazją, aby móc się zbadać, jednak nie jest to jedyna opcja. W każdy poniedziałek i środę w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu przy ulicy Katowickiej w godzinach od 16 do 19 wykonywane są testy na wykrywanie tych chorób. Są one całkowicie darmowe i anonimowe. Nie trzeba się do nich w żaden sposób specjalnie przygotowywać. Nie warto zwlekać z przebadaniem się, ponieważ umożliwia ono wdrożenie wczesnego leczenia, a tym samym uniknięcie powikłań chorób.

 

Aleksandra Langier

Fot.: Aleksandra Langier