XXI wiek zmusza nas do kontroli stanu swojego zdrowia przez ogromne narażenie na bodźce zewnętrzne. Zanieczyszczenia powietrza, przetworzone jedzenie i życie w ciągłym biegu stwarzają niebezpieczeństwo wpływając na jeden z najważniejszych organów w naszym ciele – serce. Profilaktyka chorób krążenia jest niezbędna dla każdego – małego i dużego. Dowiedz się jak o siebie zadbać, nie zmieniając radykalnie swojego życia.
Jagoda Adamarczuk – studentka III roku kierunku lekarskiego i członkini Koła Naukowego Chirurgii Onkologicznej opowiada o tym dlaczego warto i jak chronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi.
Profilaktyka powinna polegać na zdrowym trybie życia, na który składa się racjonalne żywienie. Temat z pozoru może wydawać się skomplikowany, jednak patrząc na najnowsze wytyczne dietetyczne przedstawiające „talerz żywieniowy” dochodzimy do wniosku, z czego powinien się składać każdy posiłek – 50% to owoce i warzywa, poza tym pamiętajmy o dodatku skrobiowym i białkowym oraz piciu około 2 litrów wody na dobę. Konkretne informacje na ten temat podaje w swojej wypowiedzi Jagoda.
Kolejnym ważnym aspektem jest umiarkowana aktywność fizyczna, która powinna trwać około trzystu minut tygodniowo i sen, którego ważna jest zarówno ilość (6-7 godzin) jak i jakość. Płytki sen zaraz po jedzeniu czy stresującym dniu nie zapewni nam pełnego wypoczynku. Warto zwrócić uwagę na tak zwaną higienę snu. Składa się na to wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy, nieużywanie urządzeń elektrycznych i niejedzenie przez minimum 2 godziny przed snem. Warto także nie pić kawy przez nawet 8 godzin przed snem oraz wyciszyć się.
Pamiętajmy też o regularnych wizytach u lekarza i badaniach kontrolnych krwi, aby zapobiec ciężkim skutkom chorób, które mogą dotknąć każdego z nas, nie tylko osób starszych i schorowanych. Wczesna reakcja pomaga zapobiec operacji czy nawet leczeniu farmakologicznemu!
Senność w ciągu dnia, ból głowy i ogólne złe samopoczucie mogą być spowodowane przemęczeniem, ale i rozwijającym się procesem chorobowym. O tych niespecyficznych objawach należy zawsze powiedzieć lekarzowi i to on poprzez zadanie odpowiednich pytań powie nam jak sobie pomóc, o czym opowiada Jagoda.
Aleksandra Langier, Marcel Warowicki
Fot.: Aleksandra Langier