Obserwujemy je codziennie – podczas spacerów, drogi do pracy, czy wyglądając przez okno, a tak naprawdę mało o nich wiemy. Jak wiele jest gatunków, jak funkcjonują na co dzień, a także czym się żywią i jak bardzo potrafią się od siebie różnić – w rolach głównych: ptaki.

Gdy nadchodzi zima więcej osób zaczyna interesować się dokarmianiem ptaków, ponieważ warunki do życia stają się dla nich znacznie trudniejsze niż podczas obfitującego w pożywienie lata. Kupujemy specjalną karmę złożoną z ziaren, gotowe do powieszenia na drzewie mieszanki, stawiamy karmniki i staramy się ułatwić im tę zimową porę. Jednak, czy robimy to dobrze? Niestety świadomość czym powinno dokarmiać się ptaki, żeby im nie zaszkodzić jest wciąż dosyć niska. Na szczęście Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy tej zimy chcieliby zapewnić ptakom stały dostęp do pożywienia, a przy okazji móc poobserwować te ciekawe zwierzęta.

Już 2 grudnia o godzinie 17:30 odbędą się warsztaty pt. „Szyszki na wypasie”, podczas których uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się robienia karmidełek dla mniejszych ptaków, które później będą mogły zawisnąć w ogrodzie lub parku. Warsztaty poprowadzi Agata Hajdecka – projektantka i ilustratorka, której prace oglądać będzie można w bibliotece do połowy stycznia w ramach wystawy „W rolach głównych: PTAKI”.

Pani Aneta Pakuła z Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedziała o tym, w jaki sposób przygotować się na warsztaty oraz jak wygląda forma zapisu na nie:

 

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby poznać i samodzielnie odkrywać jak funkcjonują ptaki w środowisku naturalnym, na pewno zainteresuje prezentacja pt. „Jak obserwować ptaki”. Zostanie ona przedstawiona przez Łukasza Berlika, prezesa Opolskiego Towarzystwa Ornitologicznego również 2 grudnia o godzinie 18:00.

Pani Aneta Pakuła o tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą odwiedzenie biblioteki i skorzystanie z warsztatów:

 

„W rolach głównych: PTAKI” to naprawdę ciekawy pomysł na przekazanie istotnych informacji, ale również na zachęcenie do bycia wrażliwym na owe stworzenia i być może do odkrywania ich zachowań i zwyczajów dzięki nauce obserwacji. Należy pamiętać, żeby zapewnić wartościowe pożywienie, które nie będzie szkodliwe, dlatego ptaków nie powinno dokarmiać się, np. produktami solonymi, czy spleśniałym lub namoczonym chlebem. Zima to trudny czas dla zwierząt, więc pomagajmy świadomie!

Zapisy na warsztaty „Szyszki na wypasie” pod numerem telefonu: 512 370 509.

 

Bianka Szwiec

fot.: Pixabay