Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a Ty wciąż szukasz idealnej okazji, by poczuć magię tych dni? Chcesz stworzyć coś unikalnego, w pełni własnoręcznie, jednocześnie łącząc tradycję z kreatywnością? Mamy dla Ciebie idealną propozycję – warsztaty „Wzór opolski? Dla mnie bombka”!
Podczas warsztatów będziesz miał okazję ozdobić szklaną bombkę, wykorzystując charakterystyczny, kwiecisty wzór opolski, pod okiem doświadczonej twórczyni ludowej, Sandry Ejsmont. Poznasz techniki dekorowania szklanych bombek oraz tajniki tworzenia precyzyjnych malunków. Z pomocą specjalnych farb, pędzli i narzędzi przeniesiesz na bombkę tradycyjny wzór opolski, wzbogacając ją o odrobinę swojej wyobraźni. A do tego – brokat, który nada każdej bombce niepowtarzalnego blasku!
Na warsztatach będą zapewnione wszystkie niezbędne materiały, w tym szklana bombka, farby i narzędzia. Będziesz mógł stworzyć unikalną ozdobę, która stanie się piękną pamiątką, a może także doskonałym prezentem dla bliskiej osoby. To świetna okazja, by w pełni poczuć świąteczny nastrój, wyciszyć się i zrelaksować w artystycznej atmosferze.
Zapytaliśmy studentów Uniwersytetu Opolskiego, czy tworzyli już kiedyś własnoręcznie świąteczne ozdoby?
– Tak, jak najbardziej, zdarzyło mi się kiedyś uczestniczyć w tworzeniu świątecznych ozdób. Byłem w wieku 10 lat na wycieczce szkolnej w fabryce bombek i wspominam to świetnie. Miałem tam ogrom zabawy i przy okazji stworzyłem przepiękną bombkę, która do dziś wisi na mojej choince.
– Nigdy nie miałam okazji tworzyć własnoręcznie świątecznych ozdób, ale uważam że jest to świetna inicjatywa na spędzenie czasu. Z chęcią bym się wybrała na takie zajęcia i nauczyła się tworzyć coś oryginalnego. Myślę, że zupełnie oddaje to magię świąt i dzięki temu można ją bardziej odczuć.
– Tak, często robiłam ozdoby świąteczne, w tym roku niestety jeszcze mi się nie udało, ale jakbym miała wybrać, jaką ozdobę chciałabym zrobić, to z chęcią stworzyłabym coś z drewna – może choinkę z drewna
Warsztaty odbędą się 19 grudnia 2024 roku w godzinach 16:00-18:00 w Głównym Gmachu Muzeum Śląska Opolskiego, przy ul. Mały Rynek 7 w Opolu. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego nie warto zwlekać! Bilet na warsztaty uprawnia również do zwiedzania wystaw czasowych oraz stałych w muzeum.
Karolina Kinur
Fot.: Muzeum Śląska Opolskiego