Organizacja imprezy zyskała zasłużone brawa. Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury Słowiańskiej udowodniło, że poprzez kreatywność, zaangażowanie i pasję można wzbogacać życie studenckie, przybliżając jednocześnie historię i tradycje. “Wigilia Słowiańska i Stary Nowy Rok” to nie tylko wydarzenie kulturalne, lecz także inspiracja dla innych organizacji studenckich, by podobnie twórczo podchodziły do promocji dziedzictwa kulturowego. Niech ta inicjatywa będzie jednym z wielu kroków ku odkrywaniu tajemniczej historii Słowian.

W dniu 15 stycznia o godzinie 18:00 w sali numer 8 Studenckiego Centrum Kultury odbyła się wyjątkowa impreza zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury Słowiańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Pod tytułem “Wigilia Słowiańska i Stary Nowy Rok”, wydarzenie przyciągnęło liczne grono studentów i miłośników tradycji, pragnących podzielić się radością świątecznego czasu w atmosferze pełnej tradycji i kultury.

Początek imprezy stanowiła fascynująca prezentacja na temat zwyczajów świątecznych obchodzonych przez Słowian wschodnich, zachodnich i południowych. Studenci z Koła Naukowego przygotowali bogaty materiał ilustracyjny, przedstawiający różnorodność i głęboko zakorzenione tradycje, które kształtują Święta Słowiańskie. Od zwyczajów wigilijnych po tajemnicze obrzędy związane ze Starym Nowym Rokiem, uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury Słowian.

Kolejnym punktem programu było świąteczne karaoke, które dostarczyło wszystkim uczestnikom chwilę radości, śpiewu i wspólnego świętowania. Oprawa muzyczna dostosowana była do tematyki wieczoru, z utworami nawiązującymi do tradycji Słowiańskich. To był doskonały sposób na zintegrowanie się uczestników i stworzenie atmosfery pełnej radości i świątecznego ducha.

W trakcie warsztatów, które były kolejnym punktem programu, wszyscy uczestnicy mieli okazję aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu elementów dekoracyjnych inspirowanych tradycją Słowiańską. Tworzenie ozdób świątecznych było nie tylko zabawą, ale także szansą na naukę i pogłębienie zrozumienia kultury Słowiańskiej.

Na zakończenie wieczoru organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek, który sprawił, że uczestnicy mogli poczuć smak tradycyjnych słowiańskich przysmaków. Była to także okazja do rozmów i dzielenia się wrażeniami z całego wieczoru.

Wydarzenie nie tylko dostarczyło uczestnikom wiedzę na temat tradycji Słowiańskich, ale także stworzyło atmosferę wzajemnego zrozumienia i integracji.

Na temat imprezy wypowiedziała się opiekunka Koła, dr Jadwiga Tarsa:

“Wigilia Słowiańska i Stary Nowy Rok” to doskonały przykład, jak studenckie koła naukowe mogą przyczynić się do promocji kultury, historii i tradycji. Niech ta inicjatywa będzie inspiracją dla kolejnych wydarzeń, które wprowadzą nas w świat fascynującej i bogatej kultury Słowian.

Julia Machowska

Fot.: Julia Machowska