Szukasz czegoś dla siebie, ale brakuje ci odwagi i wątpisz czy dasz sobie radę, bo nie masz dużo mięśni? Mamy dla ciebie rozwiązanie! Sztuka walki Wing Tsun Kuen Kung-Fu została wymyślona przez kobietę – buddyjską mniszkę Ng Mui – z myślą o kobietach!
Jest to styl walki, w którym liczy się w pierwszej kolejności technika, a dopiero później siła, dlatego każda z pań się w nim odejdzie. Dzięki doskonale opracowanym technikom, kobieta jest w stanie poradzić sobie z przeciwnikiem, który jest od niej o wiele większy i cięższy. Metody treningowe takie jak chisao czy chikung sprawiaja, że nauka jest bezpieczna, dlatego Wing Tsun ćwiczy ponad 1 milion studentów aż w 66 krajach! Charakteryzuje się walką na krótkim dystansie, zamkniętą postawą i maksymalnie skróconymi ruchami. Ruchy są dynamiczne, ale nie siłowe. To system walki, w którym nawet osoba słabsza i mniejsza może dać radę osobie większej i silniejszej. Chi Sao (Lepkie ręce) to metoda treningowa, która polega na specjalistycznym treningu układu nerwowego. Pozwala na osiągnięcie dużego efektu w trakcie starcia z przeciwnikiem przeszkolonym w walce. Stopnie w Wing Tsun dzielą się na dwa rodzaje: 12 stopni uczniowskich oraz 12 stopni mistrzowskich. Uczeń w zależności od stopnia, który posiada, uczy się: – Stopnie 1-4: pierwszej formy Siu Nim Tao oraz zastosowań – Stopnie 5-8: drugiej formy Chum Kiu oraz zastosowań oraz kopnięć – Stopnie 9-12: sekcji Chi Sao, treningu wolnej walki oraz walki z jednym, dwoma i trzema przeciwnikami Stopnie mistrzowskie dzielą się na: – Stopnie techniczne 1-4: trzecia forma BiuTze, Mok Yang Chong (drewniany manekin), Luk Dim Boon Kwun (długi kij) – Stopnie praktyczne 5-9: praktykowanie kompletnego, opanowanego systemu Wing Tsun, noże motylkowe Baart Cham Dao – Stopnie filozoficzne 9-10; szczególne zasługi dla systemu oraz International Wing Tsun Association – 11 stopień przyznaje się mistrzowi, który ,,zamyka drzwi” i przestaje nauczać odchodząc na emeryturę – 12 stopień mistrzowski przyznawany jest pośmiertnie – mówi Sifu, Sebastian Ptak.
O historii Wing Tsun Kung Fu opowiada Sifu, Sebastian Ptak, 4 st. mistrzowski, Polskie Stowarzyszenie Wing Tsun, E.E.W.T.O, I.W.T.A.
O pewności siebie w sytuacji zagrożenia i magii WT, która przyciąga kolejnych uczniów na salę dodaje Sifu, Sebastian Ptak.
Pierwszy trening zawsze jest darmowy, Szkoła WTKF w Opolu zaprasza wszystkich pod adres Niemodlińska 19, 45-710 Opole, w piątki o godzinie 19:30 i w soboty o godzinie 11. Zapraszamy również na stronę.
Julia Machowska
Fot. Sifu, Sebastian Ptak, 4 st. mistrzowski, Polskie Stowarzyszenie Wing Tsun, E.E.W.T.O, I.W.T.A.