Od prawie dwóch miesięcy uczestniczymy w roku akademickim, podczas uczelnianego pędu niewiele czasu pozostaje na wspominanie minionych chwil. Na szczęści istnieją sposoby, by odświeżyć sobie pamięć, którą zajmuje coraz więcej specjalistycznych terminów, dat czy skomplikowanych procesów.
Wystawa wspomnieniowa „Tak minął rok 2021/2022” to efekt wysiłków Działu Informacji Naukowej i Bazy Wiedzy biblioteki naszego uniwersytetu. Jest to zbiór zdjęć, nagłówków i fragmentów związanych z ubiegłorocznymi zdarzeniami. Zarówno z tymi wywołującymi uśmiech na twarzy, jak i momentami, które powodują, że w oku zakręci się niejedna łza.
W cyfrowym albumie znalazły się miedzy innymi fotografie z Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, dzięki której otrzymaliśmy, radosną nowinę.Mianowicie chodzi o wiadomość, że na Zjeździe Plenarnym, Danuta Szewczyk-Kłos, będąca dyrektorką Biblioteki UO, została wybrana przewodniczącą Rady Wykonawczej. Ale to nie koniec wydarzeń związanych z bibliotekarstwem. Uwieczniono także obchody 70-lecia Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego i związaną z nią specjalną wystawę. Kolejną rocznicą, którą przypomina cyfrowa ekspozycja jest 25 rocznica powodzi tysiąclecia.
Jeśli chodzi o bardziej współczesne czasy to dzięki pracy Działu Informacji uwieczniono tegoroczne przyznanie tytułów Doktora Honoris Causa. Wspomniano także o ważnym projekcie zwanym Sojusz FORTHEM, a także uwieczniono osiągnięcia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i opolskich studentów i wykładowców medycyny.
Nie zapomniano także o tragicznym momencie jakim był atak Rosji na Ukrainę i drobnego promyczka nadziei w postaci pomocy UO dla uchodzących przed wojną Ukraińcom. Warto też wspomnieć o uwiecznieniu osiągnięcia jakim jest zajęcie przez nasz uniwersytet 30. miejsca w Ranking Perspektywy, który porównuje ze sobą polskie uczelnie wyższe.
Zapytaliśmy studentów naszej uczelni czy słyszeli i co sądzą o tego typu wystawie:
Jednakże na wystawie wspomnieniowej można znaleźć jeszcze wiele innych zdarzeń, które mogły umknąć naszej pamięci. Wystawa będzie dostępna, aż do odwołania na stronie Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego.
Dariusz Kucharek
Fot.: Pixabay