GALERIA -m- w Opolu serdecznie zaprasza na wystawę “Як там в Україні?/Jak tam w Ukrainie?”, która ukazuje życie codzienne na Ukrainie w sposób nowatorski, wykraczając poza aspekt militarny. Organizatorzy pragną otworzyć dyskusję na temat kultury, sztuki i zwykłych ludzi, których historie często giną w cieniu konfliktów politycznych. Wystawa stanowi próbę wydobycia tych historii na światło dzienne, stwarzając przestrzeń do refleksji, dialogu i solidarności.

Chociaż wojna na wschodzie jest centralnym punktem zainteresowania mediów, życie na Ukrainie to znacznie więcej niż tylko działania militarne. To historie zwykłych ludzi, ich codzienne zmagania, osobiste narracje i doświadczenia, które często giną w gąszczu politycznych konfliktów.

Zapytaliśmy kuratorkę wystawy, Tetianę Kyryliuk, o to, co było inspiracją do stworzenia ekspozycji.

Artyści, naukowcy, studenci i zwykli obywatele – wszyscy mają szansę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnej Ukrainy. Wystawa pokazuje Ukrainę jako kraj pełen życia, kreatywności i nadziei, mimo trudnych czasów, jakie przynosi ze sobą wojna.

Wystawę tworzą dzieła 20 ukraińskich artystów. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, odbyło się spotkanie autorskie z Viktorią Myroniuk – artystką zajmującą się działaniami performatywnymi odnoszącymi się do rytuałów. Podczas spotkania uczestnicy przygotowywali wiosenne kanapki i wymieniali się polsko-ukraińskimi tradycjami wiosennymi. Książka pani Viktorii, “W poszukiwaniu Agaty”, to jedno z dzieł, które znajduje się na wystawie.

Poprosiliśmy panią Viktorię, aby opowiedziała nam więcej o swojej książce “W poszukiwaniu Agaty”.

Serdecznie zapraszamy do GALERII -m- przy ulicy Powstańców Śląskich 19 w Opolu, aby odkryć nowe spojrzenie na Ukrainę. Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia. To niezwykła okazja, aby zanurzyć się w historiach zwykłych ludzi, posłuchać ich głosu i zrozumieć, jak wygląda życie nieopisywane w mediach.

Organizatorami GALERII -m-Wydział Sztuki UO oraz Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.

Karolina Kinur

Fot.: Galeria -m- Opole