Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie to wyjątkowe miejsce poświęcone kulturze japońskiej, sztuce oraz wzajemnym wpływom między Wschodem a Zachodem. Jego nazwa nawiązuje do pseudonimu japońskiego artysty Katsushiki Hokusaia – „Manggha”. Teraz jedną z jego wystaw można podziwiać w Opolu.
Ekspozycja autorstwa wspomnianego muzeum trwa obecnie do 28 lutego 2025 roku. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00 w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych przy ulicy Minorytów 3.
Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy powrotu do Polski tzw. dzieci syberyjskich, czyli blisko 900-osobowej grupy polskich dziewcząt i chłopców, repatriowanych w latach 1919–1923 z Syberii oraz Mandżurii. Historia z lat 1919-1923 jest mało znanym rozdziałem w stosunkach polsko-japońskich. Prezentowane obrazy wykonane zostały przez młodych polskich artystów w ramach polsko-japońskiego projektu. Opowieści dzieci syberyjskich były przez nich poznawane poprzez rozmowy z pisarzami, historykami i ekspertami z różnych dziedzin.
Zapytaliśmy napotkanych studentów Uniwersytetu Opolskiego, co sądzą o takiej wystawie i oto, co usłyszeliśmy:
— Za bardzo nie interesuje mnie ten temat, raczej bym się na to nie wybrała, aczkolwiek mam znajomych, którzy interesują się takimi rzeczami, więc na pewno im dam znać – mówi Diana, studentka psychologii.
— Szczerze mówiąc, nigdy na żadnej wystawie nie byłam, nie interesują mnie za bardzo takie wydarzenia, choć tytuł tej wystawy brzmi całkiem interesująco i może być to całkiem ciekawe wydarzenie – twierdzi Zuzia, mieszkanka Opola.
— Wystawa wydaje się być dość ciekawa, chociaż kompletnie się nie znam na temacie, ale chyba zamierzam się wybrać – mówi Julia, studentka biotechnologii.
Warto nadmienić, że wstęp jest całkowicie wolny.
Weronika Wardaszka
Fot: https://www.opole.pl