Czujesz ekscytację na myśl o zjawiskach atmosferycznych? Pasjonujesz się sztuką? Co, gdyby połączyć te dwa zainteresowania? Jeśli taka opcja wydaje Ci się atrakcyjna, ta wystawa jest właśnie  dla Ciebie!

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wystawę zatytułowaną Zachodni wiatr, której autorką jest ambitna Paulina Ptaszyńska, laureatka Grand Prix Salonu Jesiennego 2020.
Wszystkie prace artystki oparte są na obserwacji zjawisk atmosferycznych, na które człowiek nie ma wpływu. Aktualna wystawa dotyczy typowego polskiego wiatru, czyli jak sama nazwa wskazuje – wiatru zachodniego.

Mimo, że niektórym wiatr może kojarzyć się z czymś, co jest niszczące, przygnębiające i bezwzględne, to Paulinie Ptaszyńskiej bliżej jest jednak do stwierdzenia, że wiatr to witalność, świeżość, zmiana na lepsze. Uważa, że zwiastuje on coś nowego i oczyszcza atmosferę.

Paulina Ptaszyńska urodziła się w 1986 roku w Ząbkowicach Śląskich. Ukończyła Liceum Plastyczne w Opolu, a następnie studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością projektowanie graficzne i nowe media. Za swoją pracę magisterską otrzymała Grand Prix ogólnopolskiego konkursu Akcja Edukacja 2011/2012. W 2020 roku obroniła także doktorat na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Aktualnie jest adiunktem
na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, nie tylko w Polsce  ale również i za granicą, między innymi w USA, Czechach, Holandii, Rumunii czy we Włoszech. Jest również laureatką licznych nagród i wyróżnień. Autorka wystawy Zachodni wiatr zajmuje się fotografią, projektowaniem graficznym, a także instalacją multimedialną.

Jest także współautorką instalacji mappingowych, czyli oświetlania wybranych elementów obiektu za pomocą światła projektora, przygotowaną wcześniej animacją. Są to instalacje pt. „Botanika”, „Duch Teatru”, „Postkarnawał”, które zostały utworzone we współpracy z różnymi instytucjami kultury. Współtworzyła również scenografie multimedialne do sztuk teatralnych takich jak „Rozmowa z diabłem” oraz „OFF Niepodległość”, które zostały zrealizowane dla Teatru Witkacego w Zakopanem.  Współprowadziła także warsztaty o tematyce  mappingowej, które zostały zorganizowane w ramach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011–2013.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Ekspozycja dostępna jest przez witrynę Aneksu Galerii Sztuki Współczesnej od 16.04. do 9.05.2021 r.

Weronika Lewera

fot.: galeriaopole.pl