Na czwartkowym spotkaniu w WBP z Rafałem Podrazą czytelnicy i nie tylko, mieli okazja poznać kulisy powstania książki “Helena Majdaniec.Jutro będzie dobry dzień.”

Autor nakreślił tło życia elit artystycznych w PRL – u ze szczególnym uwzględnieniem lat 60. XX wieku, w których to Majdaniec osiągnęła szczyt popularności Podraza zdradził również, ze w przygotowaniu jest II część biografii Heleny Majdaniec oraz biografia Kasi Sobczyk.

A oo krótki zarys życiorysu i twórczości Heleny Majdaniec:
Urodziła się w Mylsku na Wołyniu Od roku 1946 przebywała w Szczecinie. W 1960 zdobyła wykształcenie Liceum Ogólnokształcące i Szkoła muzyczna II stopnia w Szczecinie. Debiutowała w 1962 w Szczecinie w klubie studenckim “Pinokio”. W 1962 wystąpiła na II MFP w Sopocie a 1963 FPP w Opolu. Od 1963 nagrywa też płyty. W latach 60 XX w. występowała m.in. w paryskiej “Olimpii” oraz w Szwajcarii, Jugosławii, na Węgrzech i w kraju.

Współpracowała z takim zespołami jak Radiowy Zespół M-2 oraz Czerwono-Czarni (1962) i Niebiesko-Czarni (1964), Ricercar 64, Studio Rytm oraz kompozytorami Piotrem Figlem i Bogusławem Klimczukiem. Wystąpiła też w filmach polskich (Janusza Nasfetera, Kazimierza Kutza) i niemieckich.

W 1968 wyemigrowała do Francji zamieszkała w Paryżu, gdzie śpiewała cyklicznie w kabaretach “Rasputin”, “Szeherezada”, pracowała też dla radia i telewizji francuskiej. Występowała także w Kanadzie, Kuwejcie, Maroku. W 1970 wzięła udział w koncercie “’50 lat polskiej piosenki” w Polsce i USA.

16 stycznia 2002 wzięła udział wraz z Karin Stanek w nagraniu Rozmów w toku. Dwa dni później zmarła nagle, w swoim rodzinnym domu w Szczecinie 24 stycznia 2002 urnę z prochami piosenkarki złożono w rodzinnym grobie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 24 A).

Z Rafałem Podrazą rozmawiała Natalia Barczyk

fot. facebook.com