W te deszczowe jesienne dni, warto przenieść się czasami myślami w odległe zakątki świata. I tutaj z pomocą przyszła nam X, jubileuszowa edycja Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. To niesamowite spotkanie corocznie przyciąga wielu młodych, ale i tych starszych słuchaczy, freaków głodnych ekstremalnych wrażeń, czy też podróżników z całej Polski, dla których plecak i walizka to nieodłączna część życia. Tegoroczne wydarzenie miało miejsce w dniach 14-16 listopada w Studenckim Centrum Kultury, oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
W ciągu tych czterech dni goście mogli posłuchać o doświadczeniach, jak i przygodach dwunastu prelegentów znanych ze świata dziennikarstwa, nauki czy turystyki. Pierwsze dwa dni festiwalu odbyły się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, gdzie na deskach sali kameralnej miało miejsce otwierające wydarzenie spotkanie pt. SANTA LUCIA – GDZIEŚ POMIĘDZY ATLANTYKIEM A MORZEM KARAIBSKIM z Krystyną Wandzioch, Opolanką, ale i znawcą etnobotanicznym. Kolejno, goście przenieśli się w nieco zimniejsze rejony, a mowa tu o Arktyce, o której opowiadał Michał Steinhoff. Całość dnia idealnie domknął nagrodzony film reżyserii Edyty Wróblewskiej pt. GDY POWIEJE HARMATTAN, opowiadający o Polskiej mieszkance Sahary.
Kolejny dzień to kolejna dawka wrażeń. Tym razem na Brazylijską przygodę zabrał nas dobrze znany Profesor Uniwersytetu Opolskiego – Juliusz Słodczyk, a kolejno zwiedziliśmy Indie na Motocyklu wraz z Witoldem Palakiem – stałym bywalcem jak i prelegentem największych festiwali podróżniczych w naszym kraju. Co ciekawe, kraj ten zwiedził on na dwukołowcu wraz ze swoją towarzyszką Dorotą Wójcikowską. Są oni pierwszymi Polakami, którzy przemierzyli ten zakątek świata na motocyklach, co zajęło im ponad 4 lata. A jakby wrażeń było nam mało, na koniec dnia spotkanie z Dorotą Szparagą – pierwszą Polką w historii, która w 76 dni pokonała w całości niezwykle wymagający szlak prowadzący przez cały Kaukaz.
Piątkowe spotkania były skupione bardziej na kwestii dywagacji, jak to z emerytowaną nauczycielką Anitą Pogorzelską pt.Benin i voodoo – religia czy Hollywood, oraz tych od strony dziennikarza i jego doświadczeń. W przypadku tego drugiego na scenę zaproszono Maxa Cegielskiego, autora wielu książek, który poprzez dyskusję odpowiedział na nurtujące go pytanie “Podróże czy podboje?”, odwołując się do Azji Centralnej, Afryki Zachodniej, oraz Indii. Ostatnie spotkanie przedostatniego dnia, odbyło się z dziennikarzem podróżniczego magazynu Kontynenty – Grzegorzem Czaplą, który słuchaczy zabrał w podróż po Indonezji, i w niesamowicie interesujący sposób zwieńczył ten kraj złożony z 17 tysięcy wysp!
Sobota była ostatnim, finałowym dniem festiwalu, co z pewnością dało się odczuć w towarzystwie wspaniałych prelegentów. Otwarcie dnia rozpoczęto od magicznego Paragwaju, który został przedstawiony widzom poprzez spektakularny pokaz reporterski, złożony z wielu zdjęć, jak i filmów, a to wszystko pod czujnym okiem Tomka Owsianego– wieloletniego bywalca polskich rozgłośni radiowych, telewizyjnych, oraz autora książek i reportaży. Za pomocą niesamowitych portretów oplatanych w historię mieszkańców przedstawił on Paragwaj, jakiego nie znajdziemy na nawet najpiękniejszych pocztówkach czy filmach. Kolejnym specjalnym gościem był Paweł Drozd, autor podcastów Brzmienie Świata z lotu Drozda, opowiadający o Mongolii. A ostatnie spotkanie X edycji domknął Mariusz Szczygieł, który niepozornymi Czechami, przykuł uwagę niejednego widza.
Wstęp na festiwal był darmowy, ale wiedza oraz doświadczenie płynąca z przebywania na nim okazało się bezcenne, a prezentacje niejednokrotnie zapierały dech w piersiach. Wszyscy prelegenci byli żegnani gromkimi brawami, a każdy z słuchaczy mógł znaleźć coś dla siebie. Czy odwiedzimy owy festiwal za rok? Z pewnością!
Aleksandra Węglarz
Fot.: Opolski Festiwal Podróżniczy