Już w dniach 17-19 października w Opolu odbędzie się XIII Opolski Festiwal Gór. To wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników gór i podróży, aby spotkać znanych wspinaczy, himalaistów i podróżników. Inspirujące prelekcje, warsztaty, a nawet koncert na zakończenie – to wszystko czeka na uczestników tego niezwykłego festiwalu.

Czwartek, 17 października rozpocznie się spotkaniem z Natalią Budzyńską, autorką książki „Zakopane artystek”. Publikacja opowiada o życiu artystek związanych z Zakopanem, które na przestrzeni lat tworzyły unikalną kulturę tego tatrzańskiego miasteczka. Kolejną prelegentką tego wieczoru będzie Cecylia Kukuczka, żona jednego z najsłynniejszych himalaistów w historii – Jerzego Kukuczki. Jerzy Kukuczka był drugim człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów, a jego osiągnięcia na zawsze wpisały się w historię światowej wspinaczki. Cecylia Kukuczka, autorka książki „Listy z pionowego świata”, podzieli się z uczestnikami wspomnieniami o życiu u boku tak wybitnej postaci i o tym, jak radziła sobie z niepewnością, niebezpieczeństwami i rozłąką.

Piątek, 18 października, to dzień pełen inspirujących prezentacji. Na początek, Rafał Olender – aktywny wspinacz i członek Wspinaczkowego Klubu Sportowego ZERWA – opowie o działalności klubu, ich wspinaczkowych wyprawach oraz o tym, jak można dołączyć do ich grona. Następnie na scenie pojawi się Jan Krzeptowski-Sabała, przewodnik tatrzański i edukator związany z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Jego prezentacja „Dzikie Tatry” będzie poświęcona mało znanej, dzikiej stronie Tatr – tej, którą na co dzień nie widzą turyści. Kolejną gościnią będzie Olga Kosek, wielokrotna reprezentantka Polski we wspinaczce sportowej, która przez dekadę rywalizowała na najwyższym poziomie w zawodach nieolimpijskich. Kosek opowie o swoim życiu sportowym i o tym, jak wygląda kariera zawodniczki w dyscyplinie, która jeszcze do niedawna nie znajdowała się w programie igrzysk olimpijskich.

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów piątku będzie wystąpienie Marcina Tomaszewskiego. To wybitny wspinacz, który specjalizuje się w trudnych, technicznych wspinaczkach wielkościanowych, zwłaszcza w warunkach zimowych. Jego opowieść o zimowej wyprawie na Alaskę, gdzie zmierzył się z legendarną ścianą big wall, będzie relacją z granic możliwości człowieka i ekstremalnych warunków. Dzień zakończy się prezentacją Mateusza Waligóry, podróżnika, który słynie z długodystansowych wypraw i eksploracji najdzikszych zakątków świata. Waligóra podejmował się wielu ekstremalnych wyzwań, w tym marszu przez pustynię Gobi czy zdobycia Mount Everestu, rozpoczynając swoją podróż na poziomie morza. Jego prelekcja „Everest z poziomu morza” będzie fascynującą opowieścią o wytrwałości i przekraczaniu własnych granic.

Sobota, 19 października, zapowiada się równie intensywnie. Wojciech Walas, doświadczony podróżnik, przedstawi mniej znane rejony Karakorum – góry Shimshak. Szczególnie interesujące będzie spotkanie o godzinie z Andrzejem Mirkiem, który jest pasjonatem gór i historii polskiej wspinaczki. Jego wystąpienie zabierze uczestników w podróż w czasie do lat 70. i 80., kiedy wspinaczka górska w Polsce przeżywała swój złoty wiek. Odbędzie się również projekcja filmu „KarakoRUN” oraz spotkanie z jego twórcami, Adrianem Dmochem i Szymonem Makuchem. Film „KarakoRUN” to opowieść o niezwykłej przygodzie, jaką była biegowa ekspedycja przez majestatyczne pasma Karakorum – jedne z najwyższych i najtrudniejszych gór na świecie.

Kolejnym gościem będzie Oswald Rodrigo Pereira, który zaprezentuje swój niezwykły projekt narciarski „MAD Ski Project 2024”, w ramach którego zamierza zjechać na nartach z dwóch ośmiotysięczników – Makalu i Kanczendzongi. Pereira to doświadczony skialpinista, który już wcześniej zjeżdżał na nartach z wysokości powyżej 8000 m, a jego opowieść to połączenie pasji do narciarstwa i fascynacji wysokimi górami. Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert Jareckiego i DJ BRK, który doda energii po pełnym wrażeń dniu.

Więcej o XIII Opolskim Festiwalu Gór opowiedział nam Michał Mościcki z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki:

 

Dokładny harmonogram wydarzenie znajdziecie na stronie: Aktualności: XIII Opolski Festiwal Gór | Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (ncpp.opole.pl)

Karolina Kinur

Fot.: (ncpp.opole.pl)