Na zaproszenie Stowarzyszenia RODŁO Opole i Centrum Dialogu Obywatelskiego mieszkańcy Opola mieli możliwość uczestniczenia dzisiaj  w spotkaniu z polską historyk, seminolog kultury oraz nauczycielem akademickim dr hab. Lucyną Rotter.  Zaproszony gość wygłosił przybyłym wykład pt. „Psychologia kolorów w modzie”, przedstawiając w sposób dokumentalny i historyczny moc koloru w stylizacjach na przestrzeni lat. 

Bez koloru życie byłoby nudne. Za pomocą kolorów w codziennych stylizacjach możemy wyrażać swoje emocje i samopoczucie. Na przykład kolor czerwony jest symbolem miłości i pasji, zielony – równowagi, optymizmu i wzrostu, a biały symbolizuje niewinność, czystość i prostotę. Jednak nie zawsze było to tak oczywiste. W średniowieczu poszczególne kolory były zarezerwowane dla wybranych grup społecznych, jedne symbolizowały bogactwo inne biedotę, a jeszcze inne kojarzone były z czystym złem. Tak na przykład klasyfikowano kolor żółty, przeznaczony dla ludzi wykluczonych z prawego społeczeństwa, czyli na przykład prostytutek, heretyków czy innowierców albo chorych psychicznie. 

Kolory w modzie nie tylko pomagają wyrazić siebie, ale także wpływają na to jak jesteśmy postrzegani przez innych. Wybierając odpowiednią barwę możemy podkreślić nasze atuty, a także dostosować się do danej sytuacji. Nowa wiedza nabyta przez mieszkańców Opola na spotkaniu z dr hab. Rotter, na pewno rozbłyśnie w ich przyszłości kolorowymi barwami. 

Zapytaliśmy jedną z uczestniczek wydarzenia jaki jest jej ulubiony kolor i dlaczego taki:

 

 

Kolory i ich poszczególne odcienie mogą okazać się ciekawym tematem długich rozmów. Ich symbolika może zainteresować wiele osób, nie tylko wielbicieli mody.

Paulina Wiercimok

Fot. Pinterest