Taniec towarzyszy nam niemal od zarania dziejów i wczoraj, 29 kwietnia, obchodziliśmy jego międzynarodowe święto. Z tej okazji na Placu Kopernika o godzinie 14:00 zebrała się grupa Opolan zainteresowanych jego wspólnym celebrowaniem, pod przewodnictwem szkoły tańca Salsa Fuerte i Radia Opole.

Co to jest Międzynarodowy Dzień Tańca? To święto zapoczątkowane przez głównego partnera UNESCO w zakresie sztuk performatywnych – Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI), odbywająca się w każdą rocznicę urodzin Jeana-Georges’a Noverre’a (1727–1810), uznawanego za twórcę współczesnego baletu.

Od momentu powstania w 1982 roku zaowocował oficjalnymi galami, odbywającymi się co roku w różnych zakątkach świata, na które stowarzyszenie zaprasza swoich członków wraz z tancerzami. Wybierana jest także wybitna osobowość ze świata tańca do wygłoszenia przemowy.

Celem tego dnia jest zachęcenie ludzi do wzięcia udziału w różnych zajęciach związanych z tańcem i promowanie edukacji tanecznej poprzez różne organizowane wydarzenia. Jednym z nich jest to, które miało miejsce niedaleko naszego Collegium Maius. Pogoda dopisywała, tak samo jak nastroje uczących się podstaw. Wspólne ćwiczenia w postaci nauki technik tanecznych i tańców intuicyjnych na świeżym powietrzu przyciągnęły wielu przypadkowych obserwatorów, podziwiających radosny tłum, z czego część z nich również chętnie dołączyła do zabawy. Powtarzanie układów, które przedstawiali prowadzący, przychodziło zebranym z łatwością. Z głośników wydobywały się m.in. “Bailar” Deorro i Elvisa Crespo, czy remix “I’m So Excited” od The Pointer Sisters oraz wiele innych skocznych utworów.

Wydarzenie odwiedzone przez kilkadziesiąt osób udokumentowała trwające niecałe 12 minut transmisja na żywo.

Zapytaliśmy naszych studentów, co sądzą o tańcu i takich inicjatywach:

Więcej informacji znajdziecie na http://radio.opole.pl/100,816942,taniec-rozluznia-i-rozwesela-miedzynarodowy-dzie

fot. Pixabay

Benjamin Golletz